Lidovky.cz

Fritzlův dům je prázdný a chátrá, o případu místní lidé už odmítají mluvit

Svět

  9:44
AMSTETTEN - Před rokem poutal soudní proces s Josefem Fritzlem, který skoro 24 let věznil ve sklepě svou dceru, znásilňoval ji a měl s ní sedm dětí, pozornost celého světa. Dnes Fritzlův dům v severorakouském Amstettenu, v němž kdysi bylo důmyslné sklepní vězení, chátrá. Místní o hrozivém případu už nemluví.

Josef Fritzl foto: ČTK

"Lidi to nenávidí," říká blonďatá servírka z restaurace Stadtbrauhof na Hlavním náměstí. Amstettenští zřejmě nejsou sami. Server Kurier nedávno zveřejnil žebříček nejméně oblíbených Rakušanů, které sestavil podle informací z Facebooku. Fritzl, kterého za jeho činy poslal soud loni na doživotí do vězení, skončil se 450 skupinami svých odpůrců na druhém místě za Adolfem Hitlerem.

I když se lidé v Amstettenu neradi o Fritzlově případu baví, rozhodně na něj nezapomněli. "Byli jsme skoro sousedi. Bydlím ve stejné ulici přes cestu. Dům je teď prázdný a rodina už v něm nežije," vypráví servírka. Víc o kauze už ale mluvit nechce.

Za špinavými okny dvoupatrového domu se světle zelenou fasádou a zadní betonovou přístavbou jsou poodhrnuté záclony. Před vstupními dveřmi se povalují pomačkané reklamní letáky. Na jednom ze zašlých zvonků je červeně napsáno jméno Fritzl. Tragický případ připomíná už jen cedule na zadní brance: Policie - vstup zakázán - objekt je zajištěn alarmem.

V tomto domě věznil Rakušan Josef Fritzl svou dceru a sedm dětí, které s ní měl.

Přestože si mnozí doma i v cizině Amstetten spojí jen s Fritzlovou kauzou, toto okresní město s 23.000 obyvateli v předhůří Alp se snaží prezentovat jako příjemný kout se zdravým životním prostředím a dobrými nápady. Přijíždějící vítá cedule s informací, že právě vstupují do jedné z "nejinovativnějších obcí Rakouska". Tento titul Amstetten získal za své projekty v roce 2006.  I když si město buduje obraz dobrého místa pro život, ani ve všední den odpoledne v něm příliš živo není. Ulice v centru i na okraji byly několik dní téměř liduprázdné. V restauraci Stadtbrauhof sedělo jen pár hostů.

Skoro nikdo nebyl ani v dalších podnicích a obchodech, z nichž některé mívají polední přestávku až do 15:00. "Ale ano, žijí tady lidé. Jen asi nejsou venku kvůli počasí. Když je teplo, jsou tady na ulici kavárny. Taky v pátek a v sobotu večer se tady toho víc děje," říká prodavačka jednoho z obchodů s módním oblečením na Vídeňské ulici. Míní, že místní teď zrovna nechodí nakupovat asi proto, že výprodeje už skončily a nová kolekce ještě nedorazila. Podle ní za rušnější atmosférou musí člověk do 120 kilometrů vzdálené Vídně nebo 60 kilometrů do hlavního města Dolních Rakous Sankt Pöltenu.

Dům Josefa Fritzla.

Právě v dolnorakouské metropoli se před rokem odehrál "proces století", jak média soud s tehdy třiasedmdesátiletým Josefem Fritzlem nazvala. Podle pracovníků tiskového odboru sanktpöltenského magistrátu to rozhodně byla mediální událost loňského roku. Dorazili na ni zástupci 238 sdělovacích prostředků z celého světa. Starosta Matthias Stadler uvedl, že si město tehdy vytyčilo dva cíle - chtělo zabránit poškození svého image a chtělo mediální nápor vykázat do určitých mezí. "To se podařilo," dodal.

Turistický ruch v Sankt Pöltenu navíc loni zaznamenal přírůstky. Počet noclehů stoupl proti roku 2008 o 5,7 procenta na celkem 134.000, tedy zhruba o 7240. V zemi přitom tato čísla klesala. Jestli ke kladnému výsledku napomohlo loňské celosvětové mediální šílenství či oslavy 850. výročí založení města, se dá ale zřejmě těžko říct.

Ve všední den v polovině března v době odpolední špičky ale sanktpöltenské centrum o moc živější než to amstettenské nebylo. Náměstí před radnicí bylo téměř opuštěné. Rušno nebylo ani na hlavní nákupní ulici. Před budovou soudu, kde se před rokem tísnily davy novinářů a televizní štáby z celé planety, je dnes jen staveniště.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.