Lidovky.cz

Šoková taktika thajských demonstrantů: na sídlo premiéra házeli sáčky s krví

Svět

  10:58
BANGKOK - I dnes pokračují v thajském hlavním městě Bangkoku protivládní protesty vedené stoupenci bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry. Demonstranti v tradičních červených košilích zaútočili igelitovými sáčky naplněnými vlastní krví na rezidenci premiéra Apchisita Vedžadžívy a doufají, že jejich "šoková taktika" pomůže svrhnout jeho vládu.

"Krvavé" protesty v Thajsku foto: ČTK

Ve snaze zdramatizovat svůj protest dostala malá skupina demonstrantů povolení proniknout ke zdí obehnanému komplexu rezidence v luxusní bangkocké čtvrti a spustila kanonádu sáčků, které potřísnily červenou krví zdi, střechu i chodníky.

Akce v oblasti Sukchumvit Road, kde bydlí mnoho bohatých Thajců i přistěhovalců, následovala po obdobné "krvavé oběti", která se odehrála v úterý před úřadem premiéra a před sídlem jeho Demokratické strany. Házení krví přilákalo pozornost k protestu "červených", ale nijak je nepřiblížilo k uskutečnění jejich hlavního cíle - rozpuštění parlamentu a vypsání nových voleb.

Demonstrace organizuje hnutí s názvem Sjednocená fronta za demokracii, proti diktatuře, jehož členové nosí červené košile. "Červení" se rozhodli demonstrovat dva týdny po verdiktu nejvyššího soudu, podle něhož byl expremiér uznán vinným ze zneužití pravomoci a ze střetu zájmů v době, kdy vykonával premiérský úřad (2001 - 2006). Byla mu zabavena více než polovina jeho jmění, tedy 1,4 miliardy dolarů (téměř 30 miliard korun).

Šinavatra má stoupence především na venkově a ti tvoří zhruba stejně silný tábor, jako jejich odpůrci, k nimž patří silná armáda, městská elita a roajalisté, kteří nosí žluté košile a podporují Vedžadžívu.

Na hlavním shromaždišti protestujících u mostu v centrální části Bangkoku se navíc začínají projevovat známky skepse a únavy. Ze 150.000 demonstrantů, kteří se tu shromáždili v neděli, mnoho odešlo. Podle policie tu dnes zůstává asi 40.000 lidí, což je ale stále relativně hodně v porovnání s minulými protesty.

V kontrastu k ostré rétorice řečníků, kteří plamenně líčí, jak je venkov odsouván na okraj společnosti, se mezi demonstranty ozývají hlasy skeptiků, kteří mají pocit, že protest nemá patřičný dopad ani jasný směr. "Pořád sem ještě pravidelně chodím, ale nejsem si jistý, jestli tentokrát vyhrajeme, zvlášť když není žádné pořádné krveprolití," řekl agentuře Reuters bangkocký taxikář Pitaja Búnkum, který pochází z provincie Rój Et na severovýchodě Thajska.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.