Lidovky.cz

Prezident zkritizoval vládu Merkelové. A chce dražší benzin

Svět

  16:56
BERLÍN - Německý prezident Horst Köhler po dlouhém mlčení promluvil k aktuálnímu stavu své země, a okamžitě tím vyprovokoval bouřlivé debaty. V rozhovoru pro časopis Focus vyjádřil mimo jiné zklamání z dosavadní vlády kabinetu Angely Merkelové a vyslovil se z ekologických důvodů pro zvýšení ceny benzinu. Tuto myšlenku ale odmítla většina německých politiků, odborníků, stejně jako obyvatel spolkové republiky.

prezident SRN Horst Köhler. foto: ČTK

Köhler, jehož pravomoci jsou ještě menší než u českého prezidenta, se od nástupu koaličního kabinetu křesťanských (CDU/CSU) a svobodných demokratů (FDP) k moci loni na podzim k vládní politice nevyjadřoval. Vysloužil si za to nařčení levicové opozice, že nemá odvahu kritizovat Merkelovou a Guida Westerwelleho, ministra zahraničí a předsedu FDP. Prezident to Focusu ale zdůvodnil tím, že chtěl dát středopravé vládě 100 dnů hájení na to, aby se projevila. Ty vypršely v únoru a Köhlera nová vláda prý zatím nepřesvědčila.

"Při jmenování spolkové vlády v říjnu jsem řekl pár vět s důrazem na to: Máte řádnou většinu, občané nyní očekávají energickou vládu. Měřeno tímto, byly první měsíce zklamáním," komentoval Köhler dosavadní vládnutí konzervativců a liberálů, které provázejí spory mezi koaličními stranami o podobu reformy zdravotnictví, podpory nezaměstnaných a daňových škrtů.

Prezident proti snižování daní
Köhler, člen CDU a bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu, se vyslovil proti masivnímu snižování daní, jaké prosazuje zejména FDP. Podle něj pro to není při současném zadlužení Německa prostor a znamenalo by to "hru vabank" na účet budoucích generací.

Odmítl současně silnější zásahy státu do krizí postižené ekonomiky, vyjma určitých oblastí, jako je podle něj podpora výzkumu, rozvoje podnikání nebo ekologických opatření. V této souvislosti vybídl k uvažování o tom, "zda by cena benzinu neměla být tendenčně spíše vyšší než nižší". Cena je totiž podle německého prezidenta stále nejsilnější signál, podle něhož lidé mění svůj přístup k ochraně prostředí.

Zdražení benzinu? Němci jsou proti
Toto vyjádření však zaznělo v době, kdy Němci musí na tankovacích stanicích sahat stále hlouběji do peněženky. V současnosti se cena benzinu v Německu blíží 1,5 eura (38 korun) za litr a odborníci předpovídají, že před Velikonoci půjde ještě nahoru. Ceny pohonných hmot jsou v Německu tradičně jedny z nejvyšších v Evropě, do čehož se však promítá i skutečnost, že motoristé nemusí v zemi platit za používání dálnic.

Prezidentovo prohlášení vyvolalo v Německu odmítavé reakce na všech frontách. Proti zavádění ekologické daně nebo přirážky na pohonné hmoty se postavil ministr hospodářství Rainer Brüderle (FDP) i šéf rezortu dopravy Peter Ramsauer (CSU), podle něhož by takové opatření nemělo na snížení provozu žádný vliv. Za špatné poselství ho označil také dopravní expert největší opoziční strany, sociální demokracie (SPD), Hans-Joachim Hacker.

Nelíbí se ani představitelům autoklubů. Mluvčí autoklubu ACE Rainer Hillgärtner vyjádřil obavu, aby se ho producenti pohonných látek nechopili jako vítaného zdůvodnění k dalšímu zvyšování cen. Köhler nepochodil ani u samotných Němců, kteří se dnes v telefonických průzkumech televizních stanic v drtivé většině vyjadřovali proti dalšímu zdražování benzinu. Pochopení tak hlava státu nalezla pouze u opozičních Zelených.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.