Lidovky.cz

Spor o památník: Líbající se muže mají nahradit ženy, aktivisté jsou proti

Svět

  12:42
BERLÍN - Celé dva roky od svého odhalení památník homosexuálním obětem nacistické perzekuce vyvolal další z mnoha pobouření. V "útrobách" betonovém monumentu se totiž neustále dokola promítá filmová scéna líbajících se mužů. Ta by ale nyní měla být vyměněna za polibek dvou žen. Proti jsou jak sami homosexuální aktivisté, tak historici.

Památník homosexuálním obětem nacistické perzekuce v Berlíně byl odhalen v květnu 2008 foto: Reuters

Aktivisté německému ministrovi kultury Berndu Neumannovi poslali otevřený dopis, v němž ho varují před falšováním dějin. Tvrdí totiž, že není doložen jediný případ, že za třetí říše byly ženy perzekvovány kvůli své sexuální orientaci. I když nepopírají, že jistá práva byla lesbickým ženám odepřena.

Pod dopisem jsou mimo jiné podepsáni i vedoucí památníků na místě bývalých koncentračních táborů Sachsenhausen, Ravensbrück, Dachau, Buchenwald, Mittelbau-Dora, Bergen-Belsen, Neuengamme a Flossenbürg.

Památník homosexuálním obětem nacistické perzekuce v Berlíně se stal terčem řady protestů - na fotografii aktivisté zalepili skleněný průhled, za kterým se promítá homosexuální polibek dvou mužů

Neumann kritiku plánované změny odmítl s tím, že už při schválení konceptu památníku bylo stanoveno, že po dvou letech v jeho útrobách nahradí mužskou scénu ženská.



Podle berlínské organizace Německého svazu lesbiček a gayů (LSVD) je monument v parku Tiergarten nejen připomínkou utrpení homosexuálů v minulosti, ale také symbolem jejich diskriminace současné. "Do tohoto lidsko-právního aspektu musí být zahrnuty i lesbické ženy," zdůraznila mluvčí LSVD Renate Rampfová.

Jak bude nová scéna s líbajícími se ženami konkrétně vypadat, se rozhodne v nejbližších týdnech. Podle deníku Die Welt bude příslušná komise vybírat ze 14 videí.

U památníku stojí Rudolf Brazda, který byl kvůli své homosexuální orientaci poslán do koncentračního tábora Buchenwald

Nacisté považovali homosexualitu za úchylku, která ohrožuje árijskou rasu, a kriminalizovali na 50 tisíc homosexuálů. Do koncentračních táborů poslali podle odhadů 10 až 15 tisíc gayů. Téměř nikdo z nich ale nepřežil.

Památník připomínající jejich osudy pochází z dílny dánského umělce Michaela Elmgreena a Nora Ingara Dragseta. Stojí nedaleko rozlehlého berlínského památníku obětem holokaustu. Byl odhalen v květnu 2008. Tahdy se slavnostního okamžiku společně s Neumannem zúčastnil také primátor německé metropole Klaus Wowereit, který se netají svou homosexuální orientací.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.