Lidovky.cz

O změnách hranice s Chorvatskem rozhodnou Slovinci v referendu

Svět

  14:03
LUBLAŇ - Slovinsko nechá definitivně rozhodnout o hraniční smlouvě s Chorvatskem své voliče. Po ratifikaci dohody lublaňským parlamentem připravované na duben má dokument odsouhlasit ještě závazné referendum plánované na červen.

Sporné území mořských hranic mezi Chorvatskem a Slovinskem foto: maps.google.comReprofoto

Dohodli se na tom šéfové slovinských parlamentních stran v pátek večer na schůzce s premiérem Borutem Pahorem, informovala dnes agentura APA. "Věc je natolik důležitá, že by o ní měli rozhodnout občané," řekl premiér po setkání.

Pahor svolal schůzku parlamentních stran poté, co ústavní soud v úterý rozhodl, že dojednaná hraniční smlouva neodporuje ústavě. Tím se po čtyřech měsících otevřela cesta pro pokračování procesu až k ratifikaci.

Premiér ve snaze uklidnit opozici prosazoval uskutečnit ke smlouvě nezávazný plebiscit, opozice však trvala na závazném referendu a hrozila, že si jeho konání prosadí.

Většina dohodu podporuje

Průzkumy prokázaly, že asi 60 procent Slovinců dohodu podporuje a mohla by proto v referendu projít. "Většina lidí chce, aby problém s hranicí byl už konečně nějak vyřešen," řekla komentátorka Meta Rogaličová listu Dnevnik.

Výsledek však přesto není jistý, protože voliči mohou do hlasování promítnout svou nespokojenost s vládou, která musí kvůli krizi šetřit na všemožných výdajích včetně sociálních, uvedla agentura Reuters.

Situace se obrátila

Piranský záliv

Hraniční pře se týká rozdělení Piranského zálivu. Chorvatsko si doposud nárokovalo jeho polovinu, což je pro Slovinsko nepřijatelné - to by mu navždy znemožnilo volný přístup do mezinárodních vod.

Proto po Chorvatsku žádá změnu hranice ve svůj prospěch a vytvoření námořního koridoru, který by ústil do mezinárodních vod.

Problém je důsledkem rozpadu bývalé Jugoslávie - ve společném státu republikám formální vedení hranice v praxi nevadilo. Po oddělení se Lublaň snažila se Záhřebem dohodnout, Chorvatsko však zaujalo silovou pozici a záhřebský parlament dohodu v 90. letech odmítl.

Nyní však je v silné pozici zase Slovinsko: jako člen EU od roku 2004 má možnost bránit přijetí Chorvatska do unie. Lublaň již v uplynulém období blokovala některé kapitoly ze vstupního jednání Chorvatska do společenství a podle některých názorů tím přijetí této země zbrzdila už o rok; Záhřeb však změnil taktiku.

Součástí dohody, o níž Slovinci mají hlasovat v referendu, je také pasáž, že v těch bodech hraničního sporu, na nichž se obě země nedohodly, rozhodne mezinárodní arbitráž, jejíž výsledky se oba státy zavazují přijmout.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.