Lidovky.cz

Rusové znají prvního podezřelého. Prozradila ho jízdenka v kapse

Svět

  8:20aktualizováno  9:38
MOSKVA - V ruském tisku se objevilo jméno prvního podezřelého, po kterém policie pátrá v souvislosti s pondělními atentáty v moskevském metru. Muž s příjmením Matajev zřejmě provázel spolu se dvěma ženami slovanského vzezření obě atentátnice. Bomby pravděpodobně odpálily dvě ženy ze severního Kavkazu, kde se Rusko již roky snaží potlačit místní separatisty a radikální islamisty.

Moskevské metro po útoku sebevražedných atentátnic foto: ČTK

 Ve zbytcích jejich oděvu vyšetřovatelé nalezli jízdenku do metra označenou při vchodu na jednu stanici, což umožnilo zpětně na záznamech z kamer teroristky a jejich doprovod rozpoznat.

Čtěte také

Podle listu Kommersant je otázkou, zda útoky byly jednorázovou akcí, anebo "teprve začátkem". V Ingušsku nedávno zlikvidovaný ideolog islamistů Sajd Burjatskij, působící pod velením vůdce kavkazských povstalců Doku Umarova, podle vyšetřovatelů totiž vycvičil na tři desítky sebevražedných atentátníků, z nichž devět už atentáty spáchalo.

Počet obětí pondělních atentátů v moskevském metru stoupl na 39. Podle úřadů v noci jedna žena z hospitalizovaných osob podlehla zraněním. V nemocnicích zůstává 71 postižených, z nichž se 23 vážně zraněných léčí na jednotkách intenzivní péče. Stav pěti lékaři podle televize Rossija 24 označují za kritický.

Rusové přišli o iluze, píše ruský tisk

Jako "konec iluzí" o bezpečnosti běžného života v Rusku a selhání zvláštních služeb komentuje ruský tisk pondělní atentáty.

"V posledních letech státní moc a státní televize konejšily, že terorismus je lokalizován na severním Kavkaze a neohrožuje běžné občany," napsal hospodářský list Vedomosti, podle něhož "realita rozvála iluze". Připomněl, že po útoku teroristů na školu v Beslanu v roce 2004 většina Rusů nevěřila ve schopnost státu odvrátit útoky, ale mezitím se nálada prudce změnila. Loni podle průzkumů středisek VCIOM a Levada 59 procent, respektive 45 procent dotázaných věřilo v možnosti zvláštních služeb, opačný názor zastávalo jen 37 procent, respektive 40 procent Rusů.

"Je zjevné, že systém bezpečnosti systémově selhal a rostoucí rozpočet Federální bezpečnostní služby (FSB) se utrácí neefektivně," usoudil deník.

Prezidentem vyhlašovaná linie na zničení terorismu i tak trvá od roku 1999, ale ani po největších atentátech zvláštní služby nepřiznávaly své chyby a vážnější kádrové změny nenásledovaly. Zcela nedávno byl spáchán útok na Něvský expres. "Ale co se poté změnilo?" pozastavují se Vedomosti.

List Kommersant upozorňuje, že podle předběžných údajů měly úřady včas informace o možném teroristickém útoku v dopravě. "Ale sebevražedným atentátnicím, demonstrativně oblečeným do černého, se i tak podařilo bez problémů dojet na stanici metra Lubjanka v největší blízkosti hlavní úřadovny FSB a pomstít se obyčejným cestujícím za jednu ze zvláštních operací této služby".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.