Lidovky.cz

Německé deníky: Smlouva neřeší reálnou hrozbu terorismu

Svět

  12:09
BERLÍN - Německé deníky dnes v komentářích čtvrtečního podpisu nové americko-ruské odzbrojovací smlouvy v Praze upozorňují, že samotné přijetí tohoto historického dokumentu je jen začátkem. Smlouva nemá jistotu ratifikace zejména v USA a pochybné je také, zda příkladu Washingtonu a Moskvy budou následovat i další jaderné mocnosti, především ty asijské. Dohoda navíc podle německého tisku neřeší reálný problém, co když se jaderná zbraň dostane do rukou teroristů.

Íránský vyjednavač pro jaderné otázky Saíd Džalílí foto: Reuters

Před "zlými překvapeními" varuje zejména Kölner Stadt-Anzeiger. Připomíná, že americký prezident Barack Obama bude pro schválení nástupce smlouvy START potřebovat dvoutřetinovou většinu v Kongresu, což po nedávných bojích o zdravotnickou reformu nebude podle kolínského deníku snadný úkol.

"Pokud získají převahu zástupci tvrdé linie v ruské armádě, mohou zase trvat na klauzuli o odstoupení od smlouvy, která je v ní zakotvena," upozornil Kölner Stadt-Anzeiger na potenciální

Pákistán vs. Nobelova cena za mír

"Skutečný prostředek proti tomu ještě nalezen nebyl, a to především s ohledem na tak nestabilní jadernou mocnost, jakou je Pákistán. Tady bude muset nositel Nobelovy ceny za mír ještě ukázat, co umí," konstatuje levicový berlínský list Der Tagesspiegel.

nebezpečí pro platnost paktu na ruské straně. Stejně jako berlínský Der Tagesspiegel ale za větší hrozbu než atomový konflikt mezi oběma velmocemi považuje možnost, že se jaderné zbraně zmocní terorista.

Podle Frankfurter Neue Presse je smlouva vítězstvím ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Obama musel kvůli jejímu uzavření, které pro něj bylo důležitější než pro šéfa Kremlu, jít podle frankfurtského deníku Moskvě "na ruku", což se projevilo i v otázce protiraketové obrany.

"Odzbrojovací smlouva bude moci být naplněna pouze tehdy, pokud nový systém nebude představovat hrozbu pro ruské ozbrojené síly, řekl Medveděv. Rusko si to nechalo písemně potvrdit a Obama se nezdráhal vyjít Moskvě vstříc," poznamenává Frankfurter Neue Presse.

Další německé deníky naopak soudí, že smlouva má velký význam pro obě strany. "Pro vlastní chápání Ruska je důležité, že se může s Američany měřit jako rovný s rovným. A pro Obamu to je onen ohlášený nový start ve vztazích obou států, které se po válce v Gruzii v roce 2008 výrazně zhoršily," míní Rheinische Post.

Rozhodující je přístup k Íránu

"Vzmáhající se Čína nebude pociťovat, že se jí to týká, indické a pákistánské jaderné zbrojení stojí ve vlastním geopolitickém kontextu a Izrael se s jistotou nenechá odsunout ze své pozice 'jaderné ambivalence'," tvrdí Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zda bude nová spolupráce USA a Ruska fungovat, se tak podle tohoto deníku ukáže hlavně na přístupu k Íránu.

Podle Frankfurter Allgemeine Zeitung poskytne Moskvě "kvantitativní odzbrojení" prostor pro "kvalitativní zdokonalení ruského odstrašujícího arzenálu" a dokončení vojenské reformy, která má modernizovat její "churavé konvenční bojové síly" a přizpůsobit je změněné bezpečnostní situaci.

Washingtonu má naopak posloužit k zabránění šíření jaderných zbraní a naplnění Obamovy pražské vize světa bez nich. To ale považuje frankfurtský konzervativní list za krajně nejisté.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.