Lidovky.cz

Děkujte Bohu, že máte poblíž Rusko, tvrdí vlivný ruský politolog

Svět

  8:00
S podporou LN pořádala včera v Praze společnost Prague Twenty veřejnou diskusi na téma Rusko v Evropě: Partneři či soupeři? Sergej Karaganov zastupoval ruský pohled. Čechům a Evropě vzkazuje -Amerika starý kontinent stejně opouští, je čas spojit se s Moskvou.

Sergej Karaganov při rozhovoru pro LN foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

LN Je nová smlouva START, kterou ve čtvrtek v Praze podepsali ruský a americký prezident, pro Rusy v něčem důležitá?

Pokud jde o její obsah, jsem cynický: obě strany se zbavují zbraní, kterých by se zbavily i tak. Pokud jde o americko-ruské vztahy, můžeme si smlouvu vykládat jako signál, že Američané konečně pracují na posílení vzájemné důvěry. Ta byla po všech těch letech u nás vůči Americe a obecně Severoatlantické alianci skoro na nule.

LN Co tak hrozného vám udělaly?

Chtěli jsme vstoupit do NATO, Evropě jsme nabídli společný evropský dům. A místo toho se NATO i přes naše protesty rozšířilo. Pak bombardovali Jugoslávii... Po 11. září Putin souhlasil, aby si NATO zřídilo základny ve Střední Asii. Dostal za to něco? Další příklad se týká Evropské unie: Rusko podepsalo Kjótský protokol výměnou za podporu ruské přihlášky do Světové obchodní organizace. Což lídři unie slíbili, ale EU potom neudělala nic a dnes už Rusko nemá zájem. My jsme Kjóto nepotřebovali, oni potřebovali nás, aby protokol vůbec mohl začít platit.

LN Rusko ale zavdávalo hodně příčin, aby se mu nepomáhalo. V letech, kdy se ratifikovalo Kjóto, například ruská armáda podruhé vpadla do Čečenska.

Promiňte, ale to jsme potlačovali lidové povstání uvnitř našich hranic. Chápeme, že Evropané několik takových rebelií ve svých provinciích potlačovali taky, prohráli – ano, mám teď na mysli Francouze v Alžírsku – a že chtěli, abychom prohráli taky. A my jsme vyhráli.

LN Za jakou cenu?

Jistě, ta cena byla strašlivá. Nic nemůže omluvit způsob, jakým jsme tu válku vedli. Nicméně byl to boj za vzkříšení Ruska. Jinak by pokračoval jeho územní rozpad.

Sergej Karaganov

Sergej Karaganov při rozhovoru pro LNMoskevský akademik (ročník 1952) platí v Rusku za jednoho z nejuznávanějších odborníků na mezinárodní politiku. Je považován za inteligentního a současně cynického hlasatele putinovského směru. V roce 1974 Karaganov na Lomonosovově univerzitě absolvoval ekonomii, poté pracoval jako diplomat a dělal kariéru v sovětských akademických strukturách. Tam se profiloval jako expert na Spojené státy, Velkou Británii a posléze západní Evropu.

Po rozpadu SSSR radil Borisi Jelcinovi, ale také ministru zahraničí Jevgeniji Primakovovi, který po svém nástupu v roce 1996 de facto ukončil jelcinovské líbánky se Západem. Blízko měl a prý dosud má (na přímý dotaz to popírá) i k Vladimiru Putinovi. Karaganov předsedá Radě pro zahraniční a obrannou politiku, což je nominálně nezávislý think-tank v Moskvě.

LN Je dnes pro Obamu důležitější Rusko než jeho středoevropští spojenci? Vidíte tu posun oproti Bushovi mladšímu?

Obamova administrativa je určitě změna k lepšímu. Je moderní, konstruktivní a na americká měřítka progresivní. Obama by byl ještě lepší prezident, kdyby nebyl obklopen americkou politickou třídou, která mu nedovolí zajít dál. My ho máme rádi, já osobně ho obdivuji. Jedním z kladů smlouvy podepsané v Praze je to, že jsme tak mohli pomoci Obamovi, který zoufale potřeboval nějaký úspěch.

Ale k vaší otázce: Rusko je pro Bílý dům důležitější než střední Evropa, ale taky důležitější než celá Evropa. Odklon Ameriky od Evropy a růst zájmu jednak o oblast Tichého oceánu, jednak o Střední Východ, to začalo dávno před Bushem. Rusko je tam klíčový hráč aEvropa se tam nevyskytuje.

LN Ve srovnání s Obamou Bush ale přece jen víc zohledňoval zájmy svých malých spojenců ze střední Evropy.

Bush byl obklopen studenoválečníky. Obama je moderní muž.

LN Co je moderního na člověku, který je posedlý uzavíráním rádoby historických smluv s Moskvou? Mně to přijde jako návrat do osmdesátých let.

To říkáte ze srandy. Obama vidí problémy dneška: rostoucí Čína a Střední Východ, čili Afghánistán a Írán. K tomu potřebuje pomoc Ruska. Takže jako pomůcku pro sblížení oprášili starý nástroj kontroly jaderného arzenálu. Stejně tak se vzdali protiraketového deštníku, protože to byl takový spíše romantický projekt. A prezidentovi se to hodilo, neboť potřeboval napravit škody, které napáchala Bushova administrativa.

Sergej Karaganov při rozhovoru pro LN

LN Proč si Rusové myslí, že je NATO ohrožuje? Západ se skládá z demokratických stabilních zemí, které nemají důvod začínat s někým válku.

No a v Rusku má dnes NATO mnohem horší pověst než za studené války. Protože Rusko se chtělo stát jeho součástí a bylo odmítnuto. Ale už s tím přestaňme. Já jsem nešťastný z toho, jak pořád trčíme v minulosti, i v našem rozhovoru. Svět se úplně změnil. Rusko ztrácí váhu, Evropa taky. Asijské státy si navzájem gratulují k úsvitu asijské éry. Na nás všechny se dívají jako na idioty. A my ve strategickém myšlení jsme idioti.

Já už léta propaguji Unii pro Evropu, tedy společný projekt Evropské unie a Ruska. Některým lidem ve střední Evropě by se to nelíbilo, protože by ztratili tu středoevropskou výlučnou identitu. Celkově by ale celá Evropa byla svobodnější a mnohem efektivnější ve světě.

LN A bez americké přítomnosti.

Já bych si například nepřál, aby Američani stáhli z Evropy svoje jaderné zbraně. Protože pak už tu nebudou mít žádnou vazbu. Ale oni se z Evropy stahují stejně, ti vám už říkají good-bye. Pojďme udělat společný prostor pro lidi, společný ekonomický prostor, společný energetický prostor.

Celý rozhovor si můžete přečíst v sobotním vydání deníku

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.