Lidovky.cz

Polský pilot věděl 3-5 vteřin před pádem, že se havárii nevyhne

Svět

  23:06
Varšava/Smolensk - Pilot polského vládního letadla věděl tři až pět vteřin před katastrofou u Smolenska, že pádu nezabrání. Analýza černých skříněk zároveň údajně nepotvrdila, že by pilot před neštěstím hovořil s kýmkoli z cestujících. Oznámila to dnes polská agentura PAP s odvoláním na polské vyšetřovatele.

Trosky letadla Tupolev Tu-154, který havaroval na letišti ve Smolensku foto: Reuters

Pilot polského vládního letadla věděl tři až pět vteřin před katastrofou u Smolenska, že pádu nezabrání. Analýza černých skříněk zároveň údajně nepotvrdila, že by pilot před neštěstím hovořil s kýmkoli z cestujících. Oznámila to dnes polská agentura PAP s odvoláním na polské vyšetřovatele.

Letecké nestesti u Smolenska

Polský hlavní vojenský prokurátor Krzysztof Parulski dnes novinářům řekl, že podle záznamů v černé skříňce muselo být pilotovi tři až pět vteřin před pádem letadla zřejmé, že katastrofa je nevyhnutelná. Podle Parulského byla poslední slova pilotů "dramatická", ale odmítl je zveřejnit.

Při pádu polského vládního letadla v sobotu ráno u smolenského vojenského letiště Severnyj zahynulo téměř sto vysokých politických a vojenských činitelů Polska v čele s prezidentem Lechem Kaczyńským a jeho ženou.

Podle Parulského se letoun těsně před pádem pohyboval rychlostí 150 až 180 metrů za vteřinu (540 až 650 kilometrů za hodinu). Prokurátor odmítl zodpovědět dotaz, zda cestující věděli, že se blíží katastrofa. Řekl jen, že důkazy o případné konverzaci pilota s některým z cestujících může podat až časová synchronizace zvukového záznamu.

Jiný polský prokurátor Zbigniew Rzepa dnes ovšem novinářům sdělil, že záznamy černých skříněk neobsahují žádné důkazy o tom, že by pilot před havárii hovořil s kýmkoli z cestujících. Záznamy "obsahují jen komunikaci mezi piloty", řekl Rzepa.

Polská i ruská média v minulých dnech spekulovala, že pilot zvolil přistání v nepříznivých povětrnostních podmínkách kvůli naléhání některých vládních činitelů na palubě letadla, možná samého prezidenta. Zdůvodňují tím zejména fakt, že letoun chtěl ve Smolensku přistát navzdory varování ruských a běloruských pozemních služeb a pokusil se přistát čtyřikrát.

Týmy záchranářů dnes na místě havárie přepravovaly trosky letadel do zvlášť vyhrazeného prostoru, kde je experti analyzují. Oblast pádu má podle agentury PAP rozlohu 700 čtverečních metrů a zatím se podařilo shromáždit asi 50 procent částí zříceného stroje.

Některé z nich údajně ještě obsahují zbytky lidských těl.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.