Lidovky.cz

Pracovitý prezident, nemastná debata a 'nadávací' mítinky Tea Party

Svět

  12:38
Prezident Barack Obama nasadil zkraje roku překotné tempo. Praha, smlouva s Rusy, jaderný summit... Asi aby mu na Silvestra zase někdo nevyčítal, kolik toho nasliboval a kde nic, tu nic. Jedna skupina jeho kritiků se už několik měsíců rekrutuje z řad lidí, kteří bojují za rovná práva heterosexuálních a homosexuálních párů. Nutno podotknout, že Obamu volili v naději, že pro ně leccos vybojuje (což jim ostatně sliboval ve své předvolební kampani).

Jeden z aktivistů Tea Party protestuje proti Obamovi, Demokratické straně, ale už i republikánů, foto: ČTK

Konkrétní krok ale prezident oznámil až včera - rozhodl o tom, že gayové a lesbičky budou mít právo dožadovat se v nemocnicích informací o zdravotním stavu svých partnerů, stejně jako na to mají nárok manželé. Píší o tom dnešní New York Times i deník The Washington Post.

"Lesbičky, gayové, bisexuálové nebo transsexuálové, ti všichni dnes čelí diskriminaci takřka na každém kroku," citoval list Washington Post šéfa a mluvčího organizace Human Rights Campaign. "Diskriminováni jsou i v dobách krize a nemoci, kdy nejvíc potřebují, aby s nimi byli jejich nejbližší," dodal.
PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Britové ochutnali americkou předvolební specialitu - píše deník The Los Angeles Times. Na mysli má televizní debatu, v níž se ve staré dobré Anglii poprvé v historii utkali šéfové největších politických stran. Výsledek autora článku zklamal. Nemastné, neslané, píše. Ale co čekat od rezervovaných Britů? Přesto, poznamenává autor, debata jednoho vítěze měla. Bleskové průzkumy po jejím skončení ukázaly, že se lidem nejvíc líbil Nick Clegg, šéf nejmenší z trojice přítomných partají - Liberálních demokratů.

Nutno podotknout, že Britové televizní debaty dlouho zamítali. Nechceme si hrát na Ameriku, říkali s tím, že v Británii hraje a vždycky bude hrát roli to, kdo co říká, a ne jak vypadá. Problém byl v tom, že nejvíc byly vidět největší strany. Ti, jako je Clegg a jeho Liberální demokraté, zapadli v závalu argumentace labouristů a toryů.
PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Hnutí nespokojených, jak se v Americe přezdívá aktivistům Tea Party, uspořádalo během čtvrtka po celé zemi celou řadu protestních shromáždění. Za zmínku to stojí nejen proto, že se jich zúčastnily tisíce lidí, ale i proto, že na svých mítincích nechtějí vůbec žádné aktivní politiky. Primárně jdou sice proti politice současného prezidenta Obamy a jeho Demokratické strany, ale začínají v čím dál větší míře odmítat i republikány.

List The Wall Street Journal v té souvislosti citoval účastníky shromáždění v Madisonu ve státě Wisconsin, kteří volali po "nových tvářích a nových názorech". Nejasné bohužel stále zůstává, co a jak by vlastně stoupenci Tea Party chtěli dělat jinak. Mluví totiž dokola jen a jen o tom, co jim vadí...
PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.