Lidovky.cz

Republikáni: Obamova diplomacie nezvládla vztah k Česku

Svět

  10:33
NEW YORK - Vztah k Česku podle republikánských členů amerického Kongresu patří k nezdarům zahraniční politiky současného prezidenta Baracka Obamy. Důvodem je především - podobně jako v případě Polska - změna amerických plánů na vybudování součástí protiraketové obrany v těchto zemích.

Republikáni Jon Kyl, Lamar Alexander, John Thune a Mitch McConnell (zleva) foto: ČTK

Vyplývá to z hodnocení dosavadní diplomacie současného šéfa Bílého domu, jež kongresoví republikáni zveřejnili na svých internetových stránkách. 

Česko i Polsko jsou podle nich věrní spojenci Spojených států, kteří obdivuhodně prodělali vývoj ze sovětských satelitů v energické demokracie a tržní ekonomiky. Oba státy také vyslaly své vojáky do Iráku a Afghánistánu.

"Obamova vláda ale těmto zemím od svého nástupu do úřadu neudělala žádnou laskavost," uvedli republikáni.

Zrušení chystaných součástí protiraketového štítu v Česku a v Polsku pak označují za snahu nynější administrativy rozmazlovat Rusko, jež prý přitom své sousedy zastrašuje. Protiraketový systém ve východní Evropě by navíc podle republikánů byl účinnou obranou proti Íránu. "Zdá se, že vláda je ochotná ohrozit americké bezpečnostní zájmy výměnou za stisknutí tlačítka 'reset' ve vztazích s Ruskem," míní republikáni.

Tradiční spojenci a Rusko
Současná americká administrativa ale podobné názory, které nejsou vzácné ani v České republice, v minulosti opakovaně odmítla. Česko i Polsko označuje za dobré spojence, přehodnocení plánů protiraketové obrany pak podle Bílého domu neznamená, že by středo- a východoevropský region Spojené státy opouštěly či ponechávaly všanc Moskvě. Obama se nedávno v Praze podobné obavy snažil rozptýlit na schůzce s 11 představiteli zemí této oblasti.

Za další státy, kterým Obamova zahraniční politika ublížila, republikáni označují Izrael, jehož vztahy se Spojenými státy v poslední době značně ochladly kvůli otázce výstavby v Jeruzalémě, či Británii.

Současná americká administrativa prý systematicky pracuje na tom, aby oslabila tradiční zvláštní vztahy mezi oběma zeměmi. Republikáni kritizují například to, že britský premiér Gordon Brown dostal audienci v Oválné pracovně Bílého domu až na šestý pokus, či to, že Američané nedávno podpořili žádost Argentiny o jednání ohledně sporných Falklandských ostrovů.

Současná americká zahraniční politika podle republikánů neprospívá ani Kolumbii, která stále čeká, až americký Kongres schválí dohodu o podpoře vzájemného obchodu. Prezident sousední Venezuely Hugo Chávez přitom v reakci na užší spolupráci Bogoty s Washingtonem pohrozil přerušením veškerých vzájemných obchodních transakcí mezi oběma zeměmi. Absence dohody o volném obchodu pak kalí vztahy i s Jižní Koreou, dalším blízkým spojencem Spojených států, tvrdí republikánští členové Kongresu.

Zahraniční politika současného prezidenta naopak podle republikánů prospívá Íránu, který zatím úsilí Obamovy administrativy nedokázalo odradit od údajné snahy získat jadernou zbraň. Bílý dům by podle republikánů měl zemi ochromit sankcemi. Místo toho je prý ochoten vyměnit mírnější sankce za širší mezinárodní podporu.

Dalším, kdo ze současného kurzu amerického diplomacie těží, je prý Rusko.

Obama je k Moskvě údajně příliš vstřícný navzdory jejímu chování k sousedům či porušování lidských práv a nedostatku demokracie v Rusku. Neodůvodněně příznivý je podle republikánů i postoj současné administrativy k Venezuele a Sýrii, kam Obama po dlouhé době chce vyslat amerického velvyslance.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.