Lidovky.cz

Britská letiště pomalu obnovují provoz. A lidé kvůli tomu kritizují vládu

Afghánistán

  15:36
LONDÝN - Na britských letištích poprvé po šestidenní přestávce vynucené sopečným popelem z Islandu začala v noci na dnešek přistávat a vzlétat letadla. Letecké společnosti předpokládají, že bude trvat několik dní, než se provoz začne blížit normálu. Nedlouho před parlamentními volbami se vláda stala terčem kritiky za způsob řešení celé situace vyvolané islandskou sopkou, jejíž erupce omezily leteckou dopravu prakticky v celé Evropě.

Cestující na britském letišti foto: ČTK

Britské úřady zrušily zákaz letů v úterý ve 23:00 SELČ, i když neuvolnily celý vzdušný prostor nad britskými ostrovy. Již začátkem týdne se začalo létat nad Skotskem a severní Anglií. Británie patří ke klíčovým leteckým křižovatkám; uzavření jejích letišť značně omezovalo především vzdušnou dopravu z Evropy přes Atlantik.

Po uvolnění zákazu na největším evropském letišti v londýnském Heathrow přistálo do dnešního rána jen 24 zaoceánských letů a žádné letadlo neodletělo. Provoz se rozbíhá jen pomalu a britské úřady zdůrazňují, že i v příštích dnech je potřeba počítat se zpožděním i s rušením letů. Všechna londýnská letiště upozorňují cestující, aby si před odjezdem na letiště ověřili, zda jejich let nebyl zrušen.

Nízkorozpočtové aerolinky easyJet a Ryanair začínají létat na některých linkách, British Airways (BA) dnes počítají s vypravením dálkových letů, ovšem varují, že některé kratší spoje se budou muset rušit. Podle šéfa BA Willieho Walshe se situace vrátí k normálu až během několika týdnů.

I když byla britská letiště otevřena, úřady se nadále snaží dopravit domů jinými prostředky desetitisíce Britů zablokovaných v zahraničí. Vláda vysílá 150 autobusů do Madridu, kam směřovala řada Britů ze vzdálenějších zemí. Vláda nadále doporučuje Britům v Evropě, aby se snažili dostat do přístavů na severu Francie.

Gordon Brown

Nikdy by nám nikdo neodpustil, kdybychom povolili lety a hrozilo by přitom reálné nebezpečí.

Nicméně zde se budou muset cestující spolehnout na obvyklé trajektové linky, protože slíbené lodi britského vojenského námořnictva dosud nedorazily. Další vojenská loď ale přepravila ze Španělska britské vojáky z Afghánistánu a několik set civilistů.

Na britskou vládu se po otevření letišť snesla kritika především kvůli tomu, že rozhodnutí úplně uzavřít letecký prostor na tak dlouho bylo prý přehnané. Willie Walsh prohlásil, že řada letišť mohla být otevřena již dříve. Konzervativní stínová ministryně dopravy Theresa Villiersová obvinila labouristickou vládu z "chybného úsudku a špatného řízení".

"Šest dní po začátku krize je nám najednou řečeno, že koncentrace sopečného popela umožňuje bezpečné létání," řekla stínová ministryně a vyzvala k vyšetření celé záležitosti. V Británii budou 6. května parlamentní volby.

Ministr dopravy Andrew Adonis takovou kritiku odmítl s tím, že vláda se musí řídit doporučeními příslušných britských i evropských úřadů a expertů. Odmítl také, že by vláda jednala pod tlakem leteckých společností. Také premiér Gordon Brown zdůraznil, že vláda brala především ohled na bezpečnost. "Nikdy by nám nikdo neodpustil, kdybychom povolili lety a hrozilo by přitom reálné nebezpečí," řekl.

Stejně tak byly ale kritizovány některé letecké společnosti. Podle listu The Times odmítly tisícům cestujících uhradit ubytování a jídlo, přestože jim to nařizují pravidla EU. Společnost BMI tak poskytovala hotelové ubytování jen v "krajních případech", všem pasažérům odmítaly ubytování i aerolinky easyJet, zatímco Ryanair přistoupil jen na "příspěvek" do výše ceny letenky, napsaly The Times.

Podle listu také řada cestujících kritizovala aerolinky za to, že během krize ponechaly své i informační telefonní linky placené. Mnozí pasažéři přitom volali ze zahraničí a museli mnohem déle čekat, než se dostali na řadu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.