Lidovky.cz

Dělení Ukrajiny a proč jsou noviny monotónní, nebýt sopečného popela

Svět

  14:23
Ještě řadu příštích dnů, a možná i týdnů, bude dohoda o pronájmu ukrajinského poloostrova Krym ruské Černomořské flotile hlavním tématem většiny ukrajinských sdělovacích prostředků. Zatímco v Rusku věc pokládají za vyřešenou a nevědí, o čem by ještě diskutovali, na Ukrajině se novináři a experti předhánějí v návrzích, jak dohodu zrušit, nebo ji naopak co nejrychleji ratifikovat.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv jedná s ukrajinským protějškem Viktorem Janukovyčem foto: Reuters

Kdyby se k Ukrajině neblížil další mrak popelu z islandské sopky, byly by její noviny hodně monotónní. Pravda, stejně jako veřejné mínění, i noviny se rozdělují na dvě velké skupiny – jedny Janukovyče chválí za to, že zachránil ukrajinskou ekonomiku před krachem, druhé (a těch je většina) ho prohlašují téměř za vlastizrádce.

Internetová verze časopisu Korrespondent posuzuje téma rusko-ukrajinských vztahů po schůzce prezidentů Viktora Janukovyče a Dmitrije Medveděva v ukrajinském Charkově ze všech stran. Dává slovo i bývalému prezidentovi Ukrajiny Viktoru Juščenkovi. V článku nazvaném Ukrajina přešla do kategorie ruského nevolníka nazývá bývalý lídr celou dohodu jedním slovem: Kapitulace.

Juščenko není sám, kdo smlouvu, podle které Ukrajinci dostanou levně ruský plyn a za to si ponechají na Krymu ruskou vojenskou základnu, tvrdě kritizuje, a poukazuje na to, že "otázky bezpečnosti země se nikdy nemohou srovnávat s otázkami ekonomické výhodnosti". Celý článek najdete zde.

List Ukrajina moloda nedává slovo žádným politologům ani politikům, ale sám v redakčním otevíráku konstatuje: Na Ukrajinu přijde levný plyn – a zaplatíme Sevastopolem. Jisté naděje podle autorů článku skýtá ještě snaha opozice shromáždit podpisy pod výzvu svolat mimořádné zasedání Bezpečnostní rady Ukrajiny, ale jinak je prý situace doslova zoufalá. Článek najdete zde.

S racionálním návrhem přichází na rusko-ukrajinském portálu Vlasti.net profesor Tallinské právní školy TTU Jevgen Cybulenko: Pokud s dohodou o pobytu ruských vojáků na Krymu nesouhlasí 60 procent Ukrajinců a jen 40 procent ji schvaluje, je podle něj na čase rozdělit stát na dvě části. "Přiznejme si, že v současné podobě Ukrajina jako nezávislý stát neexistuje," tvrdí profesor a dodává, že odpůrci Janukovyče žijí logicky na západě, přívrženci na východě, a proto nebude s dělením žádný větší problém. Článek s názvem Ukrajinu je třeba rozdělit najdete zde.

A na závěr nezávislá internetová Gazeta Expert-centr. Tam se člověk konečně dozví něco podstatného, a to, že dnes v 18:00 kyjevského času zakryje prach z islandské sopky Eyjafjallajokull i podstatnou část ukrajinského nebe. Jak bude postupovat na postsovětském prostranství postupovat dál, je možné se dočíst v článku zde.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.