Lidovky.cz

Američané zapálili unikající ropu z potopené plošiny

Svět

  7:26
WASHINGTON - Americká pobřežní stráž zkušebně zapálila část obrovské ropné skvrny v Mexickém zálivu. Chce zabránit ekologické katastrofě, jež hrozí, pokud skvrna zasáhne pobřeží. Skvrnu vytvořil únik z nedávno potopené těžební plošiny. Podle agentury AP ovšem po prvním zkušebním zapálení pobřežní stráž zatím k dalšímu kontrolovanému požáru v nočních hodinách nepřikročila. Činnost by mohla být obnovena ve čtvrtek ráno místního času.

Mexický záliv foto: ČTK

Podle agentury Reuters začala z potopené plošiny unikat ropa i na dalším mísě. Pokud se dalším únikům nepodaří zastavit, mohlo by do Mexického zálivu podle odhadů vytéct až 16 milionů litrů ropy.

Výbuch plošiny

Těžební plošina Deepwater Horizon společnosti BP z dosud neupřesněných příčin vybuchla 20. dubna a po dvoudenním požáru se potopila do moře. V okamžiku neštěstí na ní bylo 126 dělníků, z nichž 11 se nepodařilo najít a považují se mrtvé. Podle BBC se hovoří o možné vině uživatelů plošiny, kteří mohli porušit některé předpisy.

Posádky pobřežní stráže poprvé zapálily skvrnu ve středu k večeru místního času (ve čtvrtek po půlnoci SELČ) na místě vzdáleném téměř 50 kilometrů od ústí řeky Mississippi.

Plavidla pobřežní stráže by měla podle původního plánu oddělovat několik částí ropy nehořlavými nornými stěnami a odtáhnout je na moře mimo hlavní skvrnu. Zde by měla ropu pomocí rozbušek podpalovat a nechat ji kontrolovaně shořet.

Boj s ropou
Americké úřady připouštějí, že hořící ropa rovněž způsobí ekologické škody. Ty jsou ale prý nesrovnatelně menší ve srovnání s dopady, jaké by mělo rozlití ropy na pobřeží. Tam by vazká kapalina pokryla různé živočichy, kteří by neměli šanci přežít.

Unikající ropa v moři

Pobřeží Louisiany je označováno za kolébku křehkého ekosystému. Žije zde mnoho druhů vodních ptáků. "Příchod ropné skvrny by zde měl ohromný dopad. Skvrna by nejprve zasáhla korýše, sádky ústřic a ryby," varovala specialistka na místní životní prostředí Wilma Subrová. Zdůraznila, že 40 procent mořských plodů na americkém trhu pochází z Louisiany.

Britská společnost BP se snaží zastavit únik ropy z podmořského vrtu, zatím ale marně. "Pokud se nám nepodaří dostat vrt pod kontrolu, bude to opravdu znamenat jedno z nejhorších rozlití ropy v amerických dějinách," prohlásila v úterý večer na tiskové konferenci šéfka záchranných prací a místní pobřežní stráže Mary Landryová.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.