Lidovky.cz

'Britský Obama' Nick Clegg bojoval o voliče

Svět

  7:30
LONDÝN - Je tři čtvrtě na pět a před kostelem v Richmondu na jihozápadním předměstí Londýna zatím postává jen pár lidí. Většina z nich drží žluté balonky s nápisem liberální demokraté. Postupně ale přicházejí další, staří i mladí, a stoupají si poslušně do fronty před vchodem do evangelického kostela Duke Street Church.

'Britský Obama' Nick Clegg, lídr liberálních demokratů. foto: Reuters

Do britských voleb zbývá jen pár desítek hodin, uskuteční se již ve čtvrtek 6. května, a proto právě sem přišel své voliče povzbudit Nick Clegg, lídr liberálních demokratů, podle mnohých nová hvězda letošních parlamentních voleb.

Jeho příznivci mu občas přezdívají britský Barack Obama a pravda je, že svým řečnickým uměním se s ním může srovnávat. Již během první televizní debaty v historii britských předvolebních kampaní totiž Nick Clegg zastínil jak labouristického premiéra Gordona Browna, tak vůdce konzervativců Davida Camerona a zvýšil tím preference liberálů. "To mě překvapuje, že se o Nicka zajímají i novináři z České republiky," říká podiveně slečna z tiskového oddělení a pouští mě i bez akreditace do kostela.

"Třetí vzadu"

Liberální demokraté v čele s Nickem Cleggem se v průzkumech veřejného mínění drží v těsném závěsu za vedoucím tandemem konzervativců s labouristy. Občas dokonce poskočí i na druhé místo.

To se ovšem týká procentní obliby stran. V přepočtu na křesla zůstávají stále s velkým odstupem vzadu.

Příkladem může být i včera zveřejněný přepočet BBC vycházející z průměru nových průzkumů:

Konzervativci    35 %   279 křesel Labouristé         28 %   262 křesel
Lib. dem.           27 %     80 křesel

Ten se pomalu zaplňuje, v prostoru nalevo od pódia, nad kterým visí obrovský dřevěný kříž, již sedí asi dvacítka novinářů, většina britských, ale své zástupce tady má i španělský či německý tisk. Proč chcete volit zrovna liberální demokraty, ptám se jednoho z přítomných voličů. "Británie potřebuje změnu a tou je Nick Clegg," odpovídá stručně a lidé okolo něj přikyvují.

Těsně před šestou hodinou je již kostel zcela zaplněn, v lavicích sedí okolo 300 lidí. Když do místnosti vchází Nick Clegg, v jednoduchém tmavém obleku s fialovou kravatou, vítá ho bouřlivý potlesk a nadšené výkřiky.

"Máme jen dva dny na to, říci NE staré politice"
"Po první televizní debatě jsme s manželkou (obrací se k ní, sedí totiž v hledišti) zašli do hospody a potkali jsme tam množství mladých lidí, kteří nám říkali, že nechtěli letos volit, ale že nyní změnili názor. A to je skvělé," zahajuje svůj proslov a přítomní v sále mu tleskají. Během svého projevu chvíli nepostojí, přechází s mikrofonem ze strany na stranu a živě gestikuluje.

"Liberální demokraté nabízejí novou alternativu, změnu. Máme jen dva dny, abychom řekli NE staré politice, politice labouristů a konzervativců," hovoří Clegg zapáleně k lidem. A ti ho občas odměňují souhlasným mručením či přitakáním. "Doufám, že sdílíte můj názor, že nyní nastal čas na změnu," uzavírá asi desetiminutový proslov. Následují otázky publika a záběr voličů je široký – vyptávají se na vzdělání, daně, ekonomiku. Nick Clegg vystupuje sebevědomě a reaguje pohotově.

Do posledního okamžiku
Jeho úkol ale vůbec není jednoduchý. Popularita jeho strany sice vzrostla, v různých průzkumech figurují dokonce na druhém místě za konzervativci a před labouristy, nicméně vzhledem k většinovému systému v Británii by labouristé i z třetího místa mohli získat největší počet poslaneckých křesel. Konkrétně podle průzkumu pro britský deník The Guardian by Cameronovu stranu volilo 33 procent lidí a pro Browna s Cleggem by hlasovalo shodně 28 procent voličů.

Deník The Sun přinesl téměř shodná čísla – 34 procent pro konzervativce, 29 procent pro liberální demokraty a jen o procento méně pro labouristy.

Pozitivní ale pro Clegga může být, že žádná ze dvou dosavadních velkých stran nejspíš nezíská nadpoloviční většinu křesel a bude se muset uchýlit k nějaké alianci s liberálními demokraty. A to pro ně bude znamenat jednoznačně historické vítězství.

I když průzkumy liberální demokraty favorizují, Clegg nenechává nic náhodě a chce vést kampaň až do posledního okamžiku. Do Richmondu zavítal i přesto, že byl včera v Británii takzvaný bank holiday, tedy státní svátek. Dnes ho čeká ještě návštěva Liverpoolu a Glasgow.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.