Lidovky.cz

Zabijeme tě, vyhrožují na Facebooku srbskému prezidentovi

Svět

  10:28
BĚLEHRAD - Srbský prezident Boris Tadić čelí na internetové komunitní síti Facebook novým výhrůžkám smrtí. Koncem dubna se srbské úřady v souvislosti s internetovými hrozbami namířenými proti Tadičovi obrátily na USA, které by jim měly pomoci autory anonymních zpráv vypátrat.

Srbský prezident Boris Tadič foto: Reuters

Facebooková skupina s názvem Uznej Kosovo přilákala podle webu srbské rozhlasové a televizní stanice na 200 účastníků. Pokud by Tadić Kosovo neuznal, hrozila by mu podle zmíněného profilu smrt. Stejný počet lidí se zaregistroval v jiné skupině, která koncem dubna pohrozila Tadičovi zastřelením, jakmile vystoupí ze svého opancéřovaného mercedesu.

Zajištění bezpečnosti představitelů státu věnuje Srbsko velkou pozornost. V roce 2003 byl totiž v Bělehradě zastřelen reformistický premiér Zoran Djindjić.

Počet hrozeb zabití Tadiče od počátku roku vzrostl, což zřejmě souvisí se zvýšeným úsilím bělehradské vlády skoncovat s organizovaným zločinem. Média v této souvislosti spekulovala, že za výhrůžkami stojí kvůli zátahům proti černému trhu s drogami šéf balkánské narkomafie Darko Šarić. Černohorec Šarić má také slovenské občanství, které získal před čtyřmi roky.

Bělehradský bulvární list Press v pondělí napsal, že Šarić sestavil dva černé seznamy osob. Vedle Tadiče se na něm ocitli mimo jiné ministryně spravedlnosti Snežana Malovičová, prokurátor Miljko Radisavljević, který se zabývá organizovanou kriminalitou, nebo vedoucí představitelé policie a tajné služby. Kokainový král Šarić, jak ho média označují, na jejich zabití prý vyčlenil 30 milionů eur (asi 768 milionů korun).

Srbsko se kvůli výhrůžkám obrátilo na USA

Srbsko už minulý týden požádalo americké ministerstvo spravedlnosti o pomoc s identifikací osob, které na Facebooku pohrozily Tadičovi smrtí. 

Na komunitní síti Facebook byla založena skupina s názvem Tadiči, neprůstřelný mercedes ti nepomůže. Když otevřeš dveře, odstřelovač na tebe bude čekat. Facebookový účet se podle listu Blic objevil 22. dubna a od té doby se k němu zaregistrovalo přes 200 lidí. Nyní je již nedostupný. Zatím není jasné, kdo za projektem stojí.

Srbské ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že svůj americký protějšek požádalo o pomoc s určením IP adres, ze kterých byly internetové hrozby rozeslány. IP adresa je číslo, které identifikuje síťové rozhraní v počítačové síti. Pomocí této číselné adresy lze vystopovat, odkud byly výhrůžky napsány.

"Věci se mají jednoduše. Tato vláda spustila zřejmě největší tažení proti organizovanému zločinu, a tak není překvapivé, že za těchto okolností určité části společnosti jsou aktivní ve vytváření takové atmosféry, jejíž součástí je i hrozba smrtí prezidentovi," prohlásila mluvčí Tadičovy Demokratické strany Jelana Trivianová.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.