Lidovky.cz

Kanadský premiér: Vízová povinnost pro Čechy může platit roky

Svět

  15:52aktualizováno  16:21
BRUSEL - Víza pro Čechy cestující do Kanady budou zřejmě zrušena až potom, co Ottawa schválí a zavede novou azylovou legislativu. Naznačil to kanadský premiér Stephen Harper po summitu EU-Kanada. Žádné jasné datum, kdy by se tak mohlo stát, nezmínil.
Víza (ilustrační foto)

Víza (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Změny kanadské legislativy a jejich uvedení v platnost by ale mohly trvat i několik let. Hovoří se v této souvislosti o roce 2013.

Kanada jednostranně obnovila vízovou povinnost pro Čechy loni v červenci.

Češi i Brusel to kritizovali. Evropská komise pohrozila, že by mohla navrhnout zavedení víz pro kanadské diplomaty. Zatím k tomu ale nepřistoupila a ani to nyní nechystá. Praze a Bruselu se nakonec podařilo vízovou problematiku prosadit i na dnešní summit.

Unijní prezident Herman Van Rompuy po něm prohlásil, že EU i Kanada se zavázaly, že budou pracovat na tom, aby vízová povinnost pro občany EU byla zrušena co možná nejrychleji. Žádný termín nicméně ani on neuvedl.

Kromě Čechů nyní víza při cestách do Kanady z 27 členských zemí EU potřebují jen Bulhaři a Rumuni, tedy dva nové státy bloku. U nich je ale situace jiná v tom, že na rozdíl od Čechů jim nikdy nebyla zrušena.

Návrhy změn
"Víza zůstávají pro Kanadu hlavním nástrojem, jak se můžeme bránit falešným žádostem o azyl," řekl Harper. Právě to byl podle něj vážný problém v případě ČR před tím, než se víza zavedla. Potíž byla v tom, že kanadský azylový systém se považuje za dost snadno zneužitelný žadateli. Většinu českých případů před zavedením víz tvořili žádosti od Romů.

Kanada kvůli nárůstu žádostí zavedla pro Čechy víza, což Praha tvrdě kritizovala. I Ottawa pak připustila, že na vině je do určité míry i její systém, proto přišla s návrhy změn. Harper vyjádřil naději, že daný zákon bude schválen brzy. Pak ale bude třeba ještě nová pravidla zavést do praxe.

"Nyní je v našem parlamentu návrh novely zákona o uprchlících, který vytvoří účinnější systém určování statusu uprchlíka a umožní lépe zacházet s podvodnými žádostmi o azyl," řekl Harper.

"Doufám, že tento zákon parlament brzy schválí. Zavedení této nové legislativy je opravdu klíčové pro odstranění vízové povinnosti v některých případech," dodal.

Hlavním tématem summitu byla hospodářská krize
Vízový spor byl ale jen jedním a to z širšího pohledu spíš méně významným tématem summitu. Jednalo se především o hospodářské krizi. Obě strany si také pochvalovaly pokrok při vyjednávání nové obchodní smlouvy mezi EU a Kanadou, která by měla stanovit příslušná pravidla.

Jednání o ní začala loni za českého předsednictví EU. Právě s ní by ale mohl časem opět souviset i vízový problém. Od českých europoslanců i z Prahy totiž zaznívají hlasy, že pokud Kanada nezruší víza pro Čechy, ČR by mohla ratifikaci této smlouvy v budoucnu zablokovat.

"Ekonomická dohoda, o které se začalo mluvit v Praze, by zase měla v Praze skončit v okamžiku, že nebudou víza odstraněna... Nedovedu si představit, že by v tuto chvíli ratifikační proces v parlamentu České republiky byl schválen, to neočekávám, ale je to moje osobní vyjádření," uvedla před časem náměstkyně českého ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.