Lidovky.cz

Kim Čong-il v Číně údajně slíbil návrat k jaderným rozhovorům

Svět

  12:45
PEKING - Severokorejský vůdce Kim Čong-il údajně při středeční večerní schůzce s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem v Pekingu vyjádřil připravenost své země vrátit se k pozastaveným šestistranným rozhovorům o jaderném odzbrojení KLDR. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap.

Severokorejský vůdce v Číně foto: Reuters

Kim učinil podobný slib v minulosti již několikrát, obvykle ale s nějakými podmínkami, jakými jsou například zahájení přímého dialogu s USA či zrušení sankcí OSN. Agentura Jonhap se o žádných podmínkách nezmínila.

Kimova návštěva v Číně je podle analytiků zaměřena na získání další hospodářské pomoci pro zbídačelý severokorejský komunistický režim.

Šestistranné rozhovory

Pchjongjang šestistranná jednání s Ruskem, Čínou, USA, Japonskem a Jižní Koreou opustil v roce 2008.

Výměnou za odstoupení od jaderného programu měla KLDR dostat ekonomickou pomoc.  

Pchongjang ale místo toho provedl svůj druhý test jaderné zbraně. To vedlo OSN ke zpřísnění sankcí vůči KLDR.

Předpokládá se, že výměnou za pomoc žádá Peking návrat Pchjongjangu k jaderným
rozhovorům.

Přestože nejvyššího představitele severokorejského komunistického režimu několikrát od jeho pondělního příjezdu do Číny spatřili a vyfotografovali novináři, návštěva je stále označována za tajnou vzhledem k tomu, že ji Čína ani KLDR ještě oficiálně nepotvrdily.

Jihokorejská agentura Jonhap oznámila, že Kimovo více než čtyřhodinové jednání s čínským prezidentem se uskutečnilo v pekingském Paláci lidu, před nímž byla ve středu večer vidět kolona limuzín se severokorejskými vlajkami doprovázená policejními auty. Po setkání následovala slavnostní večeře.

Podle tiskových agentur je možné, že se Kim a Chu sejdou ještě jednou, na dnešek je plánováno i Kimovo setkání s čínským premiérem Wen Ťia-paem. Kim přijel do Číny v pondělí svým opancéřovaným vlakem a od té doby si prohlédl několik továren, průmyslových zón a přístavů ve městech Ta-lian a Tchien-ťin.

"Kvůli čínským obavám z pádu severokorejského komunistického režimu a propuknutí občanských nepokojů na hranici Číny a KLDR lze očekávat, že Peking na nové žádosti o pomoc přistoupí. Obě strany by mohly rovněž začít naplňovat ekonomické dohody podepsané během loňské návštěvy čínského premiéra v KLDR," citovala agentura AP experta na KLDR ze šanghajské univerzity Cchaj Ťiena.

"Ačkoli Peking nebude tato témata otevřeně spojovat, bude současně očekávat od Kima ochotu vrátit se k pozastaveným šestistranným rozhovorům, které Čína hostí a v nichž Severní Korea v minulosti souhlasila s ukončením svých nukleárních programů výměnou za pomoc," dodal Cchaj.

"Pokud by byl během Kimovy návštěvy oznámen návrat KLDR k šestistranným jednáním, mohlo by se nové kolo dialogu konat do června," poznamenal k tomuto tématu profesor univerzity severokorejských studií v Soulu Mu-čin.

Podle agentury Reuters dnes Kim navštívil také Velkou čínskou zeď. To si vyžádalo uzavření dálnice vedoucí k rekonstruovanému úseku zdi zvanému Pa-ta-ling (Osm velkých pahorků), který je každoročně cílem statisíců turistů.

"Jako by nebylo dost, že je pohromou pro vlastní lidi, musí přijet sem a stát se pohromou i pro Číňany," rozčiloval se kvůli dopravním omezením jeden z uživatelů internetu na stránkách pekingské univerzity Sing-chua.

Jiní nespokojenci na internetu vyzývali "chudého příbuzného" či "tlustého Kima", aby nejezdil do Číny žebrat a aby se vrátil domů, napsala agentura Reuters.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.