Lidovky.cz

Slovensko dalo zelenou dostavbě Mochovců. Vídeň je uražena a zuří

Svět

  17:21
VÍDEŇ - Rakousko protestuje proti tomu, že slovenské úřady ukončily posuzování dopadů dostavby slovenské jaderné elektrárny v Mochovcích na životní prostředí (EIA). Nevzaly prý vůbec v úvahu rakouské výhrady. Rakouský ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich slovenský postup označil za "urážku Rakouska" a ostře ho odsoudil.

Jaderná elekrárna v Mochovcích na Slovensku foto: Ernest CzudorReprofoto

Posuzování vlivu provozu rozestavěného třetího a čtvrtého bloku Mochovců na životní prostředí začalo v roce 2008. Rakousko proti dobudování elektrárny dlouhodobě vystupuje. Tamní aktivisté i politici tvrdí, že nesplňuje moderní bezpečnostní předpisy a využívá zastaralé technologie. Posuzování EIA se podle nich neodehrálo podle evropských standardů.

Mochovce

Dvojice reaktorů v Mochovcích má pomoci k nahrazení výpadku domácí výroby elektřiny po nuceném odstavení jaderných bloků v Jaslovských Bohunicích.

Třetí blok Mochovců by měl být připojen k síti v roce 2012, čtvrtý o rok později. Investice do dostavby reaktorů má dosáhnout 2,8 miliardy eur (73 miliard Kč). Při stavbě elektrárny mají najít práci tisíce lidí

Zatímco podle rakouského ministerstva životního prostředí bylo zatím jednání rakouských a slovenských úřadů konstruktivní a partnerské, nynější slovenský postup představuje "masivní narušení doposud dobrých sousedských vztahů" mezi oběma zeměmi. "Tento postup neodpovídá dohodě. Je to urážka Rakouska a já ji co nejostřeji odsuzuji," uvedl Berlakovich. Okamžitě prý informoval šéfa rakouské diplomacie.

Rakousko pak přistoupilo k "protestním krokům". Ministerstvo zahraničí si pozvalo slovenského velvyslance ve Vídni k podání vysvětlení. Také rakouský velvyslanec v Bratislavě dostal za úkol neprodleně se obrátit na slovenské ministerstvo zahraničí. "Požádal jsem i spolkového kancléře Wernera Faymanna, aby byl rovněž aktivní u svého slovenského protějšku Roberta Fica," uvedl Berlakovich.

Urážka Rakouska
Slovenský závěr posuzování dopadů na životní prostředí kritizovala i vídeňská radní pro životní prostředí Ulli Simaová. Podle ní je "absolutně nezodpovědné" to, že by se 160 kilometrů od Vídně mělo pokračovat ve stavbě "s částmi zařízení a technikou ze 70. let". "Slovensko ignoruje veškeré bezpečnostní obavy, ústřední bezpečnostní otázky nechává prostě nezodpovězené a uzavře potichu a tajně řízení, to je naprosto nepřijatelné," uvedla Simaová. Dodala, že "prastarý reaktor" nemá žádný ochranný plášť, který by při nehodě zabránil úniku radioaktivity. Míní, že by se do případu měla aktivně vložit i Evropská unie.

Hornorakuský radní Rudi Anschober vyzval rakouskou vládu, aby se kvůli Mochovcům obrátila na Evropskou komisi. Řízení EIA podle něj na Slovensku neodpovídalo evropským standardům. Svůj protest vyjádřili i aktivisté z neziskových organizací, které bojují proti jaderné energii.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.