Lidovky.cz

U indonéského Acehu se opět zatřásla země, tsunami prý nehrozí

Svět

  9:13aktualizováno  11:01
JAKARTA - Zemětřesení o síle přes sedm stupňů podle Richterovy škály dnes zasáhlo provincii Aceh v Indonésii. Domácí geofyzikální agentura a Tichomořské středisko varování před cunami v Honolulu vydaly v této souvislosti varování před lokální přívalovou vlnou tsunami, o necelých 90 minut později ho ale odvolaly. Na pobřeží otřesy poškodily domy; případné ztráty na životech nejsou zatím hlášeny.

Ilustrační foto foto: Reprofoto

Podle americké geologické služby USGS měly otřesy sílu 7,4 stupně.

Zemětřesení udeřilo ve 12:59 místního času (07:59 SELČ), epicentrum bylo asi 220 kilometrů jihovýchodně od provinčního hlavního města Banda Aceh na ostrově Sumatra, s ohniskem v hloubce 60 kilometrů pod mořským dnem.

USGS zavrhla hned zpočátku hrozbu vzniku rozsáhlé ničivé přívalové vlny, nevyloučila ale možnost lokálního cunami, které by mohlo zasáhnout pobřeží ležící obvykle ne více než sto kilometrů od epicentra zemětřesení.

V provinčním hlavním městě Banda Aceh lidé v panice vybíhali z domů, informoval indonéský rozhlas. Země se otřásla i ve velkém městě Medan na východním pobřeží Sumatry. Lidé tam hledali útočiště v nákupních střediscích.

Ve městě Meulaboh ležícím na pobřeží nejblíže epicentru zemětřesení byly poškozeny některé domy. "Čekáme na další podrobnější zprávy," řekl mluvčí úřadu pro zvládání zemětřesení. Podle šéfa indonéské meteorologické agentury Fauziho byla v Meulabohu na bójích u pobřeží zaznamenána pouhá "vlnka cunami" vysoká dvacet 20 centimetrů.

Představitel místní vlády na ostrově Simeulue informoval, že tam zemětřesení poničilo několik domů a způsobilo výpadek elektřiny. Telefony na ostrově ale pod něj fungují.

Smrtelná vlna tsunami

Obyvatelstvo Acehu je dosud traumatizováno katastrofickým zemětřesením o síle 9,15 stupně následovaným přívalovou vlnou, které 26. prosince 2004 zasáhlo region.

Otřesy na mořském dně u pobřeží provincie Aceh tehdy vyvolaly vlnu, která zdevastovala rozsáhlé pobřeží Indonésie, Indie, Srí Lanky, Malediv a Thajska. Podle oficiálních vládních údajů zahynulo nejméně 228 000 osob, včetně stovek cizinců a osmi Čechů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.