Lidovky.cz

David Cameron: V jednáních o nové vládě nastal čas rozhodnutí

Svět

  12:08
LONDÝN - Británie by se již dnes mohla dočkat dohody o nové vládě. Předák opozičních konzervativců David Cameron ráno prohlásil, že nastal "čas rozhodnutí". Šéf liberálních demokratů Nick Clegg, který jedná o vládě s konzervativci i vládními labouristy, prohlásil, že rozhovory se dostaly do "konečné fáze".

David Cameron foto: ČTK

Jejich prohlášení přichází po čtvrtečních volbách, které nepřinesly jasného vítěze, ale jednání o vládě. Tyto manévry vyvrcholily v pondělí odpoledne rezignací premiéra Gordona Browna, která udržela ve hře o vládu Labouristickou stranu.

Konzervativci získali ve volbách nejvíce poslanců, ale nemají většinu potřebnou k vytvoření kabinetu. Druzí skončili se značným odstupem labouristé, liberální demokraté zůstali třetí, ale přesto jsou klíčovým hráčem a obě velké strany se ucházejí o jejich přízeň.

Británie není na koaliční vyjednávání zvyklá a naposledy zažila nerozhodné volby v roce 1974. Tehdy následovaly nové volby během osmi měsíců. Tentokrát se hodně hovoří i o případné negativní reakci trhů na prodlužované mocenské vakuum v Británii, zejména kvůli rekordnímu rozpočtovému deficitu.

Nick Clegg

Hned po volbách v pátek večer začali jednat konzervativci a liberální demokraté a jejich rozhovory se zdály vést k dohodě - až do pondělního odpoledne, kdy Brown oznámil, že odejde z čela labouristů. Především ale liberální demokraté začali přímo jednat vedle toryů i s labouristy. Konzervativci na tento zvrat odpověděli nabídkou na referendu o reformě nynějšího většinového volebního systému.

"To je naše poslední nabídka v tomto směru," řekl konzervativní stínový ministr financí George Osborne. David Cameron dnes zdůraznil, že jeho strana udělala "velmi otevřenou a velmi rozumnou nabídku" a zdůraznil, že pro liberální demokraty nastal "čas rozhodnutí". Také Nick Clegg dnes prohlásil, že "diskuse politických stran se dostaly do kritické a konečné fáze". "Opravdu doufám, že přijdeme brzy s oznámením, abychom vše vyjasnili," řekl.

Člen liberálnědemokratického kabinetu Simon Hughes řekl v televizním rozhovoru, že jeho strana by chtěla dosáhnout dohody již dnes. Liberální demokraté začali jednat oficiálně s labouristy již v pondělí večer a budou pokračovat v těchto přímých rozhovorech dnes. Podle BBC budou s konzervativci v telefonickém kontaktu.

Z hlediska povolební aritmetiky mohou vládu s jasnou většinou vytvořit pouze konzervativci s liberálními demokraty. Liberálové však mají politicky mnohem blíž k labouristům a pro mnoho jejich členů by bylo spojenectví s toryi zradou. Nicméně alianci labouristů s liberálními demokraty by scházelo k většině stále deset poslanců a musela by se spoléhat na malé strany.

Bývalý šéf liberálních demokratů Paddy Ashdown dnes tento aspekt zdůraznil, když řekl, že vedle stabilitu vlády je třeba měřit počty poslanců i názorovou blízkostí obou stran. Připomněl v této souvislosti, že konzervativci jsou na rozdíl od liberálů "fanaticky protievropští".

Brown vynesl poslední kartu
I mezi labouristy se ale ozývají hlasy proti spojení s liberálními demokraty. Bývalý ministr vnitra John Reid varoval, že by to vypadalo, že se labouristé chtějí udržet u moci za každou cenu a doplatili by na to při příštích volbách.

Pravicový list The Daily Telegraph dnes zase citoval nejmenované vysoce postavené konzervativce, kteří označili postup liberálních demokratů jednajících s oběma stranami za "zradu".

Dnešní britské listy se ale především zaměřují na Brownovu rezignaci."Brown vynesl poslední kartu," napsal na titulní straně spíše levicový The Guardian, který interpretuje premiérův krok jako snahu labouristů dosáhnout dohody s liberálními demokraty. Pravicový Daily Mail obvinil Browna, že zhatil snahy konzervativců o dohodu s liberálními demokraty.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.