Lidovky.cz

Rudý teror na vzestupu. Další útok maoistů v Indii zabil nejméně 20 lidí

Svět

  16:15
DILLÍ - Další krvavý útok ultralevicových povstalců zasáhl centrální Indii. Maoisté zaútočili na svůj klasický cíl: policejní jednotky. Autobus plný policistů najel na nastraženou minu, která usmrtila nejméně dvacet lidí, včetně civilistů.

Protesty proti útokům maoistů v Indii foto: Reuters

K atentátu došlo ve svazovém státě Čatísgarh v centrální Indii, v baště maoistické rebélie.

Levicoví vzbouřenci působí hlavně v odlehlých částech Indie, kde žijí nejchudší lidé, většinou původní kmenové obyvatelstvo. Situace místních není jednoduchá, indická vláda je vždy tak trochu opomíjela, stejně jako celou tuto oblast indického subkontinentu. Levicoví povstalci, kteří prohlašují, že bojují za práva bezzemků a původních etnik, se v místních vesnicích většinou těší podpoře. Drtivá většina vzbouřenců nakonec pochází právě z jejich řad.

Indičtí maoisté

Indická maoistická rebélie se zrodila v odlehlých lesích svazového státu Západní Bengálsko na konci šedesátých let. V tamní vesnici Naxalbari zaútočili nevolníci proti velkostatkářům, odtud také pochází jiné označení levicových vzbouřenců - Naxalité.

Původně se jednalo o boj kastovně utlačovaných lidí a kmenových obyvatel. S postupem času k hnutí přibyla maoistická ideologie. Cílem rebelů je svržení indické vlády a prosazení komunistické společnosti. 

Maoisté postupně získali kontrolu nad rozlehlými pruhy země v centrální a východní Indii, kde dali vzniknout takzvanému "Rudému koridoru".

Podle indických zdrojů je v zemi asi 10 - 20 tisíc ultralevicových radikálů. Indický premiér Manmóhan Singh je označil za největší vnitřní hrozbu pro bezpečnost Indie.

Terčem útoků rebelů jsou policejní a armádní základny. Poslední dobou ale jejich akce nabraly na síle. Na začátku dubna zabili v Čatísgarhu přes sedmdesát vojáků. Místním politikům vyhrožují smrtí a v březnu jednoho z nich neváhali popravit.

Úměrně stoupajícímu počtu násilných akcí, ale ztrácejí maoisté podporu i u svých skalních sympatizantů. Časté útoky na místní školy, které podle maoistů armáda používá jako vojenské základny, jim u vesničanů také body nepřidávají.

Bašta indických maoistů, tzv. Rudý koridor

V listopadu 2009 zahájila vláda největší ofenzivu proti rudým rebelům v indické historii. Napříč několika indickými státy se téměř padesát tisíc federálních polovojenských jednotek a desítky tisíc policistů účastní takzvané operace Green Hunt. Boj s guerilami ale stěžuje hlavně nepropustný terén a neuvěřitelná rychlost s jakou se povstalci přemísťují.

Operace Green Hunt
Rebelové slíbili ve svých útocích ještě přitvrdit, pokud vláda ofenzivu neodvolá. Vláda kontrovala prohlášením, že ve svých opatřeních přitvrdí, pokud se rebelové nevzdají násilí a nezačnou s mírovými vyjednáváními.

Šance na dialog jsou podle analytiků mizivé a násilí eskaluje.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.