Lidovky.cz

Bavorský premiér chce dialogem normalizovat sudetsko-českou minulost

Svět

  14:32
AUGSBURG - Bavorský premiér Horst Seehofer má v plánu přijet do Prahy v září nebo říjnu. Historicky první návštěvou šéfa bavorské vlády v České republice chce zahájit vážný dialog s Čechy a normalizovat vztahy poznamenané minulostí. Řekl to po svém dnešním proslovu na závěr sudetoněmeckém srazu v bavorském Augsburgu, kde vystoupil jako hlavní řečník.

Horst Seehofer foto: Uwe LeinČTK

Konkrétní termín jeho cesty bude podle Seehofera záviset na vzniku nové české vlády. Ta vzejde z parlamentních voleb, které se v Česku uskuteční příští týden. V jeho delegaci budou i zástupci Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL).

Ve svém projevu na 61. sudetoněmeckých dnech bavorský premiér mírnil očekávání sudetských Němců od výsledků jeho chystané návštěvy Prahy. "Měl by to být začátek vážného, pravdivého dialogu a normalizace v mnoha bodech, které nás zatěžují z minulosti," upřesnil. V Praze chce také apelovat na nutnost dodržování práv národních skupin, mezi které se řadí i sudetští Němci.

"Bude to teprve výzva k tanci. Až po ní můžeme tancovat," popsal vzletně cíle plánované cesty mluvčí sudetských Němců a nejvyšší představitel SL Bernd Posselt, který prý bude určitě členem Seehoferovy delegace a dnes byl druhým hlavním řečníkem. Dodal, že je "totálně optimistický", že bavorský premiér v Praze najde partnera pro požadovaný dialog. "Neumím si představit žádnou českou vládu, která by tento dialog nevedla," zdůraznil.

Nejvíce vyhnaných Němců se usídlilo v Bavorsku
Na každoročních víkendových srazech sudetských Němců zaznívají pravidelně výzvy na adresu České republiky ke zrušení takzvaných Benešových dekretů, na jejichž základě přišla po druhé světové válce třímilionová německá menšina v tehdejším Československu o občanství a majetek. Po jejím vysídlení se její největší část usadila právě v Bavorsku, jehož vláda je tradičně zastáncem požadavků sudetských Němců a tamní premiér jejich patronem.

I kvůli rozdílnému názoru Mnichova a Prahy na tyto dekrety se proto zatím žádná oficiální návštěva bavorského premiéra v Česku neuskutečnila. Česká vláda totiž i s odvoláním na česko-německou deklaraci z roku 1997 považuje otázku poválečných prezidentských výnosů za uzavřenou a nehodlá ji znovu otevírat.

Dnešní projevy na augsburském výstavišti se ale nesly ve velmi smířlivém duchu vůči Čechům. Posselt se ve své řeči k otázce dekretů vyjádřil jen na dvou místech, kdy je označil za jed ve vztazích mezi národy a virus, který musí kvůli zdravému soužití pryč. Seehofer termín Benešovy dekrety dokonce nepoužil ani jednou a většinu svého téměř hodinového proslovu věnoval aktuální problematice ekonomických strastí eura.

Všichni řečníci posledního dne letošního sudetoněmeckého sjezdu naopak vyzdvihli posun ve smýšlení české veřejnosti vůči poválečným událostem a ocenili například nedávno odvysílaný dokument o popravě Němců v Praze po osvobození v roce 1945.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.