Lidovky.cz

Maďaři nabídli Slovákům občanství, Fico ale dvojí příslušnost nepovolí

Svět

  9:44aktualizováno  17:26
BUDAPEŠŤ - Už tak dost napjaté maďarsko - slovenské vztahy dostaly další výraznou ránu. Maďarský parlament totiž schválil kontroverzní novelu zákona, která má umožnit získání občanství zahraničním Maďarům bez trvalého pobytu v Maďarsku. To se týká například i půl milionu Slováků, kteří se považují za Maďary. Slovensko reagovalo schválením normy, kvůli které budou slovenští občané, kteří získají státní příslušnost jiného státu, přicházet od 17. července až na výjimky o slovenské občanství.

Maďarský premiér Viktor Orbán. foto: Reuters

Pro novelu v Budapešti hlasovalo 344 poslanců, proti byli tři a pět se zdrželo. Zákon má být v praxi aplikován od ledna 2011.

Odvetná opatření Slovenska

Slovensko bere nový maďarský zákon jako provokaci a přichystalo odvetná opatření.

Slovenští občané, kteří získají státní příslušnost jiného státu, budou přicházet od 17. července až na výjimky o slovenské občanství.

Podle slovenské zákonné úpravy příjemce cizí státní příslušnosti vedle slovenského občanství ztratí zároveň zaměstnání ve státním sektoru, ke kterému je nutné slovenské občanství. Týkat se tak například bude poslanců, policistů nebo pracovníků tajné služby.

Žadatelé o maďarské občanství by měli povinnost nahlásit slovenským úřadům, že pozbyli slovenskou státní příslušnost. Pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta 3319 eur (asi 85.000 Kč). Ztrátou občanství také přijdou o možnost působit ve veřejných funkcích, například jako poslanec parlamentu

Kritici návrhu tvrdí, že je v rozporu se slovenskou ústavou, která ztrátu občanství bez souhlasu dotyčných osob neumožňuje

Ustanovení míří proti řadě poslanců za maďarskou menšinu, kteří v čele s předsedou SMK Pálem Csákym na protest proti slovenským reakcím v úterý oznámili, že mají zájem požádat o maďarské občanství a přitom se nevzdat slovenského. Premiér Robert Fico je ale varoval, že mohou přijít o mandát.

Norma umožňuje poskytnout maďarské občanství žadateli, který má maďarské předky a mluví maďarsky, nezaručuje však automaticky volební právo v Maďarsku, napsala agentura MTI.

Zákon se týká všech Maďarů žijících v zahraničí. Nejvíce jich žije v Rumunsku, početná menšina je právě na Slovensku, kde jich žije zhruba půl milionu. 

Robert Fico:

"Neumím si představit, že by v nejvyšším zákonodárném sboru Slovenska seděli lidé, kteří přísahali věrnost Maďarské republice".

Maďarská domácí opozice i představitelé maďarských menšinových formací na Slovensku podle MTI žádali formující se vládu Fideszu v Budapešti, aby maďarská novela nebyla k hlasování předložena do 12. června, kdy se na Slovensku konají parlamentní volby.

Důsledkem totiž může být pokles volebních zisků pro maďarské strany na Slovensku. Předáci nynější parlamentní většiny v Budapešti žádost nerespektovali, což podle pozorovatelů nasvědčuje tomu, že téma dvojího občanství zahraničních Maďarů je v první řadě vnitromaďarskou politickou záležitostí. Pro designovaného premiéra Viktora Orbána mohou být konflikty s Bratislavou tématem k odpoutání pozornosti od ekonomických problémů Maďarska.

Potvrzují to i neoficiální průzkumy mezi etnickými Maďary na Slovensku, které zveřejňují slovenská média. Podle nich nemají slovenští Maďaři o dvojí občanství masový zájem, protože jim nic nepřinese. Volnost cestování po schengenském prostoru mají i se slovenským pasem, navíc měnově jsou na tom lépe, protože Slovensko už má euro.

Maďarsko je kromě toho v dost hluboké ekonomické krizi, řada maďarských podnikatelů si zřídila firmy spíš na Slovensku než obráceně. O maďarský pas tak bude zájem zřejmě jen z emocionálních důvodů. Předseda slovenského Fóra pro výzkum národnostních menšin Kálmán Petöcz počet těchto zájemců odhaduje na asi 80.000, tedy na stejné množství, jaké před několika lety využilo možnost pořídit si takzvaný průkaz zahraničního Maďara. Ten nositelům poskytoval v Maďarsku určité výhody a podporoval posílání dětí na maďarskojazyčné školy.

Čtěte více

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.