Lidovky.cz

Ropa přestala unikat. Sledujte vývoj a bilanci ekologické katastrofy

Svět

  16:26aktualizováno  21:46
NEW ORLEANS - Firmě BP se údajně podařilo zamezit úniku ropy z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu. Nejdříve v sobotu SELČ se ale ukáže, jestli byl proud unikající ropy zastaven natrvalo. Velitel americké pobřežní stráže Thad Allen to dnes řekl v pořadu Good Morning America televizní stanice ABC. O ucpání ventilu vrtu speciálním bahnem se společnost BP snaží od středy. Šéf firmy Tony Hayward dnes prohlásil že ropa z vrtu sice ještě uniká, ale pouze v minimálním množství.

Boj s únikem ropy v Mexickém zálivu foto: ČTK

"Podařilo se zastavit únik uhlovodíků z vrtu," řekl Allen. "Myslím, že hlavní výzvou dnes bude, aby se bahno udrželo nad uhlovodíky a aby se snížil tlak tak, aby tam mohli dát poklop z betonu," dodal.

Ropa je tvořená směsí plynných, těkavých a rozpuštěných tuhých uhlovodíků a dalšími příměsemi. Speciální bahno má asi dvojnásobnou hustotu než voda a leží na ropě jako závaží, které znemožňuje její únik. Prezident Barack Obama dnes prohlásil, že pokud se únik ropy podařilo zastavit, jde o vítanou zprávu.

Hayward řekl televizi ABC, že práce na uzavření vrtu "jde velmi dobře podle plánu". Podle něj se do systému nyní pumpují vedle bahna i odpadové materiály. Podle DPA uvedl, že únik látek, který je stále vidět v přímém přenosu z poškozeného vrtu, tvoří převážně napumpované bahno. Americká média také poznamenávají, že Hayward poprvé označil dopady úniku ropy za "ekologickou katastrofu".

Základní údaje o ropné havárii v Mexickém zálivu

Ropná plošina Deepwater Horizon, jejímž většinovým provozovatelem byla britská společnost BP (dříve British Petroleum), vybuchla v Mexickém zálivu asi 70 km od pobřeží Louisiany 20. dubna zhruba v deset hodin večer místního času.

Den a půl hořela a pak se zřítila na dno moře. V okamžiku neštěstí bylo na plošině 126 dělníků, z nichž 11 zahynulo.

Podle americké geologické služby USGS mohlo do moře od havárie uniknout až 148 milionů litrů ropy. Nepochybné ale je, že jde o nejhorší ropnou katastrofu v historii USA; dosud jí byla havárie tankeru Exxon Valdez, z něhož se v roce 1989 u břehů Aljašky vylilo do moře na 40 milionů litrů ropy.

Ropná skvrna na hladině v Mexickém zálivu nyní ohrožuje pobřeží USA od Louisiany po Floridu; v mokřadech v deltě Mississippi už způsobila ekologickou katastrofu; u pobřeží USA již zahynulo několik stovek živočichů (zejména ptáků a želv).

Urychlit rozklad uniklé ropy se snaží úřady a BP pomocí chemikálií rozprašovaných na hladinu i pumpovaných na dno moře, kde by se ale tyto látky mohly podle některých ekologů dostat do mořských proudů a ovlivnit tak život ve velké části oceánu.

Podle informací odborníků z americké geologické služby USGS zveřejněných ve čtvrtek unikaly z poškozeného vrtu do moře denně přibližně tři miliony litrů ropy. Společnost BP uváděla hodnotu téměř čtyřikrát nižší - zhruba 800.000 litrů.

BP dnes také oznámila, že dosavadní náklady na likvidaci katastrofy dosáhly 930 milionů dolarů (19,5 miliardy korun). Tato částka ale podle agentury Reuters ještě výrazně vzroste, až se začne s likvidováním obří ropné skvrny a s odstraňováním suroviny ze zamořeného pobřeží.

Podle serveru CNN se ropa rozlila po 240 kilometrech amerického pobřeží. Nejhorší je situace v deltě řeky Mississippi ve státě Louisiana, kde surovina pronikla do ekologicky citlivých mokřadů a ohrožuje mořský život.

První úspěšný pokus - podařilo se odčerpat 3,5 milionu litru ropy
Zastavit unikání ropy z vrtu se firma BP dosud snažila několika způsoby. Situaci komplikovala bezprecedentní hloubka, v jaké ropa unikala - 1500 metrů pod hladinou moře. Náklady na likvidaci škod zatím podle BP dosáhly 930 milionů dolarů (asi 19,4 miliardy korun).

Do dneška se zatím podařilo jen vložením asi 1,6 kilometru dlouhé ocelové trubky (o průměru 15 centimetrů) do půlmetrového otvoru v místě úniku odčerpat do tankeru na hladině 3,5 milionu litru ropy, která ale přitom do moře unikala dál. Mezitím BP též hloubila šachtu, jíž se hodlala zespoda napojit na poškozený vrt a betonem únik ropy zespoda zastavit.

Neúspěšný byl 8. května pokus zakrýt místo úniku obřím zvonem a speciální pumpou ropu přečerpat do tankeru na hladině. Po několika hodinách musel být zvon odsunut, protože se v něm tvořily krystalky zmrzlých metanových hydrátů, které by se při přečerpávání mohly dostat na hladinu a vznítit se.

Co způsobilo výbuch, kdo je odpovědný?

Výbuch na plošině zřejmě zavinila bublina metanu, jež se uvolnila z vrtu a po prolomení bariér způsobila explozi.

Z vyšetřování americké Sněmovny reprezentantů vyplynulo, že zařízení, jež mělo po nehodě uzavřít potrubí, bylo vadné. Výbuch přerušil i rezervní dálkové ovládání bezpečnostního ventilu.

Majitelem ropné plošiny Deepwater Horizon byla společnost Transocean se sídlem ve Švýcarsku, která ji pronajala firmě BP. V projektu vrtu má BP podíl zhruba 65 procent, 25 procenty se podílí firma Anadarko Petroleum a 10 procent má skupina Mitsui.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.