Lidovky.cz

Izrael vyslýchá a deportuje lidi z napadené flotily. Mezi nimi i tři Čechy

Svět

  8:45aktualizováno  18:07
NEW YORK - Mezi devíti oběťmi pondělního izraelského zásahu proti lodím s aktivisty vezoucími pomoc do pásma Gazy byli nejméně čtyři Turci. Izrael ještě mrtvé ani více než 30 zraněných neidentifikoval a začal deportovat zadržené aktivisty. Izrael se večer rozhodl všechny aktivisty propustit, propustí i ty, kterým původně hrozil trestním stíháním za údajný útok na jeho vojáky. V rukou bezpečnostních sil byli i čtyři čeští novináři, kteří pluli s flotilou do Gazy.

Sdružení Přátelé Palestiny bylo iniciátorem demonstrace, jejíž účastníci 1. června před izraelským velvyslanectvím v Praze odsoudili pondělní izraelský zásah proti flotile. foto: ČTK

Kameraman České televize už byl deportován zpět do Česka, zbylí tři novináři podle českého konzula v Izraeli zatím zůstávají v tamější věznici.

Český konzul Dušan Králík nicméně potvrdil, že dva ze zbývajících třech Čechů včetně zpravodaje ČT Petra Zavadila podepsali nařízení o deportaci a odletí do Česka v řádu hodin, maximálně jednoho až dvou dnů. Jedna osoba deportaci nepodepsala a není jasné, jak dlouho bude muset v Izraeli zůstat. Králík se zadrženými dnes mluvil ve věznici v Beerševě.

Deportace do Jordánska

Ve středu vyhostil Izrael 124 aktivistů z muslimských zemí. V pěti jordánských autobusech překročilo most Allenby 124 aktivistů z 12 muslimských států, z nichž většina nemá diplomatické styky s Izraelem. Most přes řeku Jordán, který spojuje Jordánsko se západním břehem Jordánu, je pod izraelskou kontrolou.

Mluvčí jordánské vlády řekl, že ve skupině je 30 Jordánců. Jordán je jednou ze dvou arabských zemí, které mají mírovou dohodu s Izraelem.

Izraelská média zásah kritizují

Izraelský tisk se hemží kritikou pondělního zásahu. Jeden z generálů ve výslužbě se například tázal, proč lodě blížící se izraelským vodám prostě nebyly sabotovány a místo toho se podnikl složitý noční výsadek. Přestože byly lodě několik dní pod dozorem izraelské rozvědky, narazili vysazení vojáci na palubách na situaci, na niž nebyli připraveni, řekl generál Šlomo Brom.

Jeden z analytiků v listu Jediot Achronot žádá demisi ministra obrany Ehuda Baraka. Armáda podle něj padla do léčky Hamasu, je to jednoznačné Barakovo pochybení a kvůli tomu musí odstoupit.

Turecko vyzvalo ke zrušení blokády pásma a po něm učinil totéž generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Francouzský premiér François Fillon chce, aby Izrael okamžitě propustil aktivisty, mezi nimiž je devět Francouzů, a také šest zadržených lodí. K rychlému a nezávislému vyšetření incidentu dnes Izrael z Bruselu vyzvalo NATO.

Na šesti lodích, které Izraelci po zásahu eskortovali do Ašdodu, bylo 679 civilistů. Podle Londýna je mezi nimi asi 14 Britů a v Británii se dnes ozvala kritika vlády za to, že pro zadržené ještě nic neudělala. Asi 400 z aktivistů byli Turci.

V Káhiře mělo odpoledne začít mimořádné jednání velvyslanců členských zemí Ligy arabských států. Na žádost Kataru a Sýrie bude jednání prodlouženo do středy, kdy se shromáždí ministři zahraničí ligy, aby závěrečné zasedání dostalo větší váhu. Egypt dnes v humanitárním gestu otevřel svůj hraniční přechod na hranici s pásmem Gazy. Okamžitě se u něj vytvořily dlouhé fronty pěších i motoristů.

Blokáda Gazy je uplatňována tři roky ve snaze izolovat tamní vládnoucí Hamas a zabránit mu dozbrojit se. Půldruhého milionu civilistů v Gaze je odkázáno pouze na zásilky, které Izrael pouští svými přechody a striktně je kontroluje, a pak na to, co se propašuje tunely pod hranicí s Egyptem.

Egyptský prezident Husní Mubarak nechal přechod Rafáh otevřít, aby umožnil dopravu potřebného zboží a také nemocných a raněných. V Izraeli je akce proti námořnímu konvoji kritizována kvůli údajné nepřipravenosti a neprozíravosti; kritici argumentují, že armádní výsadek obrátil celý svět proti židovskému státu. Domů se dnes dostalo asi 50 aktivistů, kteří souhlasili s deportací.

Většina z nich zdůrazňuje, že Izraelci je napadli v mezinárodních vodách, což je porušení norem mezinárodního práva. Popírají, že by na vojáky útočili. Domů dnes z Izraele dorazil i bývalý německý poslanec Norman Paech, který byl ve flotile. V Berlíně prohlásil, že v rukou aktivistů neviděl nic jiného než dřevěné hole. "Byl to útok na mírumilovnou misi v mezinárodních vodách. Izraelci mají právo bránit vojensky svou zónu, ale my jsme v ní nebyli. Měli jsme právo se bránit i použít zbraně, jimiž nás napadli oni," řekl Paech.

Podle Izraelců aktivisté vojáky napadli železnými tyčemi, noži a dva z nich palbou z pistolí. Právníci upozorňují, že z Izraele zatím nezaznělo oficiální prohlášení o celé akci. Nevylučují ale možnost hnát záležitost k Mezinárodnímu trestnímu soudu.

Proti Izraeli se dnes konaly demonstrace v několika indonéských městech, před americkým velvyslanectvím v Kuala Lumpuru se pořezal Palestinec nožem na otvírání krabic ve chvíli, kdy tam demonstrovalo asi 500 lidí.

Demonstranti vyzývali Spojené státy, aby se připojily k těm, kdo žádají potrestání Izraele. K protestu před budovou izraelského velvyslanectví v Praze se sešlo několik desítek lidí. Po pietní akci odnesli květiny před velvyslanectví Turecka.

Komentátoři si nejčastěji všímají toho, že akce bude mít nenapravitelný dopad na izraelsko-turecké vztahy i na mírový proces. Napětí panuje od pondělka na všech izraelských hranicích. Na jihu ráno prošli přes hranici Palestinci a izraelští vojáci dva z nich zabili. Odpoledne izraelská armáda při odvetě za dnešní raketový útok ze severu pásma Gazy zabila tři Palestince.

Komentář Jerusalem Post

Pokud skupina lodí vezoucí protiizraelské aktivisty a stíhané teroristy Hamasu míří do Gazy z Turecka, kolik času uplyne, než na Izrael zaútočí zahraniční tisk? Odpověď je zjevná: vůbec žádný, píše v analýze izraelského listu The Jerusalem Post Gil Hoffman.

Stejné to bylo, když izraelský nálet na vesnici Kana během druhé libanonské války zabil civilisty a když byl při operaci Lité olovo v Gaze zasažen komplex OSN; i tenkrát čekala izraelská armáda příliš dlouho, než odvyprávěla izraelskou půlku příběhu.

Až po hodinách záběrů, na jejichž základě Izrael vypadal jako jasný agresor, zveřejnila armáda videozáznamy dokazující, že to byli izraelští vojáci, kdo byl bez rozdílu napadán na palubě lodi Mavi Marmara, a nikoli míroví aktivisté. Ale stejně jako v předchozích případech byly tyto videozáznamy zveřejněny příliš pozdě, aby něco změnily.

Ty záznamy se objevily právě včas před večerními zprávami, které pravděpodobně pomohly ujistit Izraelce, že byli v právu. Ale kázat přesvědčeným nijak nepomůže v konfliktu, který se vede na bitevním poli mezinárodního veřejného mínění.

I kdyby byla izraelská armáda naprosto v právu provést výsadek na loď tam, kde to udělala a začít střílet, kdy to udělala, a i kdyby byl Izrael stoprocentně bez viny, nezáleží na tom, protože dojmy jsou důležitější než realita.

A realitou nyní je, že se Izrael ocitl v těžkých časech..

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.