Lidovky.cz

Americké úřady rozhodly: u pobřeží bude nový vrt. Ekologové zuří

Svět

  9:40
WASHINGTON - Americké úřady vydaly ve středu první povolení k podmořské těžbě ropy v Mexickém zálivu od výbuchu těžební plošiny Deepwater Horizon na konci dubna. Ropa by se měla těžit z vrtu v mořském šelfu u pobřeží Louisiany. Americký prezident Barack Obama sice minulý týden prodloužil o půl roku zákaz těžby ve velkých hloubkách, zákaz pro těžbu z mělkého moře ale v tichosti nechal vypršet.

Společnost BP se marně snaží zabránit úniku ropy foto: ČTK

Vrt společnosti Bandon Oil and Gas by měl být asi 50 kilometrů od pobřeží Louisiany, nedaleko hranice s Texasem. To je na druhé straně pobřežních vod Louisiany, než se nacházel vrt poškozený explozí. Ropa by se měla těžit z hloubky 35 metrů pod hladinou.

Ekologové rozhodnutí americké agentury pro nerostné suroviny Minerals Management Service (MMS) kritizovali. "Jsem tím pobouřený," prohlásil ředitel arizonského Centra pro biologickou rozmanitost Kieran Suckling.

"Jak je možné, že je těžba v mělkých vodách najednou bezpečná?" zlobil se.

Americké ministerstvo vnitra, pod které MMS spadá, ale už v neděli upozornilo, že zákaz udělování nových povolení v těžbě se nyní týká pouze hlubokých vod. Podle směrnice ministerstva se za hlubokomořskou těžbu považují vrty v hloubkách větších než 150 metrů.

Společnost BP, která poškozený vrt provozovala, se zatím stále snaží omezit únik ropy. Ve středu se na několik hodin zasekla pila, kterou podmořské roboty odřezávaly poškozenou část potrubí v hloubce 1500 metrů. Práce se ale podařilo obnovit. Po odříznutí části trubice by se na ni měl nasadit trychtýř pro odsávání větších objemů unikající ropy do tankeru na hladině Mexického zálivu. Celá operace by měla podle odborníků trvat zhruba tři dny.

Úplné zastavení úniku ropy může ale zajistit až vyhloubení dvou takzvaných "odlehčovacích vrtů". Ty se asi kilometr pod mořským dnem napojí na vadný vrt a zespoda ho zabetonují. Hloubení vrtů ale trvá zhruba tři měsíce a dokončeny nebudou dřív než počátkem srpna.

Plošina Deepwater Horizon vybuchla 20. dubna a od té doby proudí do moře podle odhadů americké vlády dva až tři miliony litrů ropy denně. Ropná skvrna zasáhla východní pobřeží Louisiany a ostrovy při pobřeží Mississippi a Alabamy. V pátek by se podle meteorologů mohla surovina rozlít i po turisty oblíbených plážích na severozápadě Floridy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.