Lidovky.cz

Hamas není teroristická organizace, řekl turecký premiér

Svět

  19:47
Saná/Bagdád/Ankara/Káhira/Brusel - Vztah mezi Tureckem a Izraelem jsou na bodu mrazu. Podle premiéra Erdogana není Hamas teroristická organizace. Incident, při němž Izrael počátkem týdne zasáhl proti flotile s humanitárním nákladem pro blokované pásmo Gazy, vyvolává stále nové protesty proti Izraeli i USA.

V Jordánsku se protestuje proti útoku izraelské armády na loď s humanitární pomocí pro Gazu foto: Reuters

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan veřejně prohlásil, že radikální islamistické hnutí Hamas vládnoucí v Gaze není teroristickou organizací. "Hamas má členy odporu, kteří brání svou zemi. Hamas zvítězil ve volbách. To jsem už řekl americkým činitelům a myslím si to i dnes," citovala Erdogana agentura AFP.

Turecký prezident Abdullah Gül již ve čtvrtek prohlásil, že incident u pobřeží pásma Gazy navždy změnil vztahy mezi Tureckem a Izraelem.

V arabském světě kromě toho sílí i kritika reakce americké vlády na zásah izraelské armády, který si vyžádal životy devíti tureckých propalestinských aktivistů.

Čtěte více

Po čtvrteční smuteční ceremonii za oběti byly i páteční pohřby mrtvých v různých tureckých městech provázeny několikatisícovými protesty. Jejich účastníci provolávali nepřátelská hesla na adresu Izraele, vyzývali ke "globální intifádě" a požadovali uzavření "sionistické (izraelské) ambasády". K asi 10.000 lidem shromážděným po pátečních modlitbách před istanbulskou mešitou Bayazit promluvil i bývalý britský poslanec a známý obhájce Palestinců George Galloway. "Půjdeme znovu do Gazy, po zemi i po moři," ujistil přítomné.

Americký prezident Barack Obama označil zásah izraelské armády proti humanitárnímu konvoji za "tragédii se zbytečnými mrtvými". Opakovaně také požadoval vyšetření incidentu, vyhnul se ale odsouzení Izraele.

Dosud opatrné reakce USA vyvolávají stále otevřenější odsouzení v arabském světě. "Kdyby se něčeho takového jako Izrael dopustila jiná země, pak by následovaly mezinárodní vyšetřovací komise a sankce. V tomto případě se ale velmoci nevzmohly ani na odsouzení," citovala agentura DPA z kázání šíitského duchovního k tisícům věřících v iráckém městě Karbalá.

V jemenské metropoli Saná protestovaly proti izraelské vojenské akci a americké vládě desítky žen se zahalenými tvářemi. "Američané jsou otroky Izraele," hlásal nápis na velkém transparentu, který nesly.

V Egyptě, kde jsou demonstrace většinou zakázány, vyšly podle agentury DPA po pátečních modlitbách do ulic desetitisíce věřících na protest proti izraelskému zásahu. "Hamas, Hamas! Vy jste děla a my jsme náboje," volali podle agentury Reuters demonstranti a vyzývali hnutí vládnoucí v Gaze ke střetu s Izraelem.

Čtěte více

Ve Středozemním moři se přitom schyluje k další možné konfrontaci. Navzdory opakovaným varováním ze strany Izraele se k pobřeží pásma Gazy blíží loď Rachel Corrie s další humanitární dodávkou. Asi 20 propalestinských aktivistů na její palubě, včetně irské nositelky Nobelovy ceny za mír Mairead Maguireové, odmítlo návrh Izraele na vyložení nákladu v izraelském přístavu Ašdod a je odhodláno zřejmě v sobotu ráno prolomit námořní blokádu pásma Gazy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.