Lidovky.cz

Nový hrdina Slováků: v Bratislavě odhalili sochu knížete Svatopluka

Svět

  10:21
BRATISLAVA/PRAHA - Navzdory kritikům byla na Bratislavském hradě odhalena socha významného vládce Velké Moravy.

Na nádvoří Bratislavského hradu odhalili sochu knížete Svatopluka. foto: Sme-Tomáš Benedikovič

Přes sedm metrů vysoká jezdecká socha velkomoravského knížete Svatopluka od včerejška stojí na nádvoří Bratislavského hradu. A nápis na podstavci říká "Svatopluk – král starých Slováků". Slavnostního odhalení se zúčastnili i slovenský prezident Ivan Gašparovič a premiér Robert Fico. Ti si dokázali kontroverzní dílo normalizačního sochaře Jána Kulicha prosadit i přes zástupy odpůrců z řad historiků i umělců.

Ve svém projevu Fico připomněl, že Svatopluk "tu byl dávno před svatým Štěpánem a svatým Václavem", tedy patrony Uherska a Čech. To prý neznamená, že se tím Slováci cítí nadřazeni, ale je dokladem toho, že v oblasti jsou dlouho přítomní. A hodlají tak "mezi Tatrami a Dunajem a mezi Moravou a Tisou" být i v budoucnu.


Kníže Svatopluk je jednou z nejvýznamnějších postav slovanských dějin. Byl knížetem Nitranského knížectví a později v letech 871 až 894 třetím panovníkem Velké Moravy. Robert Fico, známý svým bojem o národní identitu a snahami povzbudit ve Slovácích vlastenectví, už několik let prohlašuje, že Svatopluk byl "prvním a nejmocnějším králem Slováků".

Proč umístit sochu za 270 tisíc eur (v přepočtu sedm milionů korun) zrovna na Bratislavský hrad? Podle slovenského premiéra se právě zde našly vykopávky z období Velkomoravské říše. Jenže archeoložka Tatiana Štefanovičová, která výzkum vedla, o ničem podobném neví. "Umíme doložit, že na Bratislavském hradě bylo intenzivní slovanské osídlení, ale žádné působení Svatopluka tu naše vykopávky nepotvrdily," řekla loni slovenským médiím.

Kromě toho přijde historikům nesmyslné hovořit ve Svatoplukově době o Slovácích. "Mezi Slovany neprobíhala v té době žádná vnitřní diferenciace," vysvětlil Bratislavským novinám historik Dušan Kováč. "Archeologicky a historicky je výraz staří Slováci nesmysl. Je mi líto, ale my o Slovácích v raném středověku žádné informace nemáme," doplnil český archeolog Michal Lutovský.

"Tichý návrat starých kádrů"
Ve Svatoplukovi na Bratislavském hradě tak mnozí vidí pouze jakýsi "pomník Ficovy vlády", který má silně politický rozměr. List Pravda si například všiml toho, že odhalení sochy nápadně časově zapadá do předvolebního období. Fico je totiž zároveň lídrem slovenské nejsilnější strany Směr, a díky včerejšímu slavnostnímu večeru se tak měl možnost na dobrou hodinu ukázat na obrazovkách slovenské veřejnoprávní televize, komentoval list.

Znevažovány jsou však i výtvarné kvality díla. Na tři desítky umělců zaslaly otevřený dopis Gašparovičovi a Ficovi, v němž se ohradili jak proti autorovi sochy, tak jejímu provedení. "Instalováním sochy od největšího normalizátora potvrzujete, že dvacetiletý vývoj naší společnosti po roce 1989 nesměřoval k sebereflexi, ale k opětovným deformacím a tichému návratu starých kádrů," stojí v listu.

Dnes 80letý Ján Kulich byl za minulého režimu dvorním sochařem Komunistické strany Slovenska a několik let členem jejího ústředního výboru, kde měl na starosti oblast kultury. Objevují se i další námitky: například že pomník působí disproporčně – socha je prý příliš malá proti mohutnému podstavci. Sporné je i umístění tak vysokého monumentu na barokním nádvoří.

Model sochy Svatopluka. Originál měří 7,8 metru.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.