Lidovky.cz

Slováci se přou o peníze pro vytopené. Přidělují se prý protekčně

Svět

  13:03
BRATISLAVA - Vládní pomoc pro rodiny postižené povodní je na východě Slovenska rozdělována podle zvláštního, spíše záhadného klíče. Někdo totiž odškodnou částku poštou dostane, jiný ne; vytopeni přitom byli oba stejně. Starostové příslušných obcí jsou pobouřeni, mezi sousedy narůstá závist jedněch vůči druhým, napsal dnes bratislavský deník Sme.

Slovensko - povodně 2010 foto: ČTK

Starosta Kuzmic Ján Geňo prožil ve čtvrtek mnohem těžší den, než tomu bylo během ničivých záplav. Přišla totiž pomoc od vlády.

"Romové dostali, bílí ne!"

"Lidi rozeštvaly peníze. Romové z Potoční ulice je dostali, bílí ze Sportovní ulice ne. Přitom voda tam napáchala mnohem větší škody," gestikuluje starosta obce Kuzmice rozčileně rukama. "Na obecním úřadu jsme se dozvěděli od lidí, že pošťačka roznáší 'předvolební' balíčky od vlády. Chlapi na aktivačních pracích hned zahodili lopaty a motyky a utíkali do osady," dodává.

Starší paní Jana Borňáková žije v domě sama. Před brankou má ještě stále naskládané pytle s pískem. "Všechno je nasáklé vodou - zdi, koberce, nábytek. A nedostala jsem nic," říká.

Lucia Zubková s rodiči bydlí naproti. Také na ně zapomněli. "Všechno jsme měli zaplavené. A peníze dostali ti, co neplatí daně a domy mají postavené načerno. Chatrče, v nichž žijí, nemají takovou hodnotu (jako suma, kterou dostali)."

Odškodněným bylo včera veselo. Ernest Kora s jedenácti dětmi žije v chatrči z hlíny. Manželka Silvia v kuchyni připravuje těsto na lokše. Také podle nich je systém finanční pomoci vlády nespravedlivý. Jejich rodina dostala stejnou tisícovku jako ti, kteří žijí v domě sami. "Nakoupil jsem deset balení mouky, maso koupím zítra, protože dnes už nebylo, pak boty dětem," říká domácí pán.

V nedalekém obchodě mají úspěšný den. Kromě základních potravin jde nejvíc na odbyt slivovice, pivo a marlborky. Starostovi se nepodařilo zjistit, kde uvízly peníze pro další občany.

Zvláštním klíčem byly peníze rozdělovány i v okolních dědinách. Jako šitý horkou jehlou označuje systém i starosta Michaľan Štefan

"V lidech se probudily hyeny."

Podle jednoho z odškodněných z Milhostova v Trebišově, který chtěl zůstat v anonymitě, se v lidech probudily hyeny. "Bez ověření faktů udávají sousedy, kteří peníze dostali, že prý k nim přišli neprávem, protože prý nic nemají zaplavené, a přitom to není pravda. Je to zoufalé," říká.

Tatranský. "Nahlásili jsme prvních 70 domácností. Někteří podporu dostali, jiní ne. Vzniká chaos, lidé si závidí."

Chaos je i v Michaloveckém okrese. Zatímco v Malčicích a Markovcích už peníze dostali, v Oborínu a Petrikovcích ne.

Starosta Oborína Arpád Csuri nahlásil dvě stě domácností, které byly vyplaveny. "K nám zatím nepřišel ani cent - ani od úřadu práce, ani od vlády." Obává se, že peníze prioritně dostávají obce, kde jsou starostové z vládních stran. "Nedá se to dokázat. Ani to, zda to je, nebo není předvolební tah vládní koalice," dodává.

Lidé v obcích postižených záplavami přitom na volby ani nepomyslí, mají jiné problémy. Účast neumí odhadnout ani starostové.

Starostka Malčic u Košic Marta Tomková tvrdí, že lidé nemají na volby příliš náladu. "Mají obrovský stres. Voda stále neopadla, naopak Ondava stoupá. Některé rodiny se stále nemohou vrátit do svých domovů."

V Malčicích bývá účast od 50 do 60 procent, v parlamentních volbách je obvykle nižší než v obecních. "Ale teď bych ani za svého

"Na volby není nálada"

Obdobné je to i v Ihľanech u Kežmarku. "Volby máme připravené, volební místnost je tamtéž, co minule. Ale nálada je pod psa," prohlásil starosta Ján Turek. Vekou účast nepředpokládá, v Ihľanech podle něj posledně odevzdalo hlas kolem 40 procent voličů.

muže neuměla říct, zda by neřekl, že má jiné starosti."

Naproti tomu vysokou účast voličů očekává starosta obce Hul u Šuran František Golha, kolem 70 procent. A to nehledě na to, že obyvatelé nedávno zatopené obce se zatím volbami příliš nezabývají.

Hul je slovenská dědina na jihu a Golha si myslí, že v ní zvítězí Směr dosavadního premiéra Roberta Fica. Podle něj si lidé od Směru slibují pomoc.

Zapisovatelka ústřední volební komise Lívia Škultétyová oznámila, že v pěti zaplavených obcích se volby přesunou na jiná místa, protože obvyklé volební místnosti jsou zničené.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.