Lidovky.cz

Volební průzkum přiřkl Ficovi opozici, Mečiarovi zapomnění

Svět

  16:58aktualizováno  18:05
BRATISLAVA - Průzkum veřejného mínění těsně před sobotními parlamentními volbami na Slovensku potvrdil výrazný propad preferencí vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Podle telefonického průzkumu agentury Polis Slovakia klesla popularita největší vládní strany pod 30 procent. To odpovídá i průzkumu agentury Focus, který byl zveřejněn ve čtvrtek.

Robert Fico foto: ČTK

Současná vládní koalice by v parlamentu nezískala převahu, zatímco pět středopravých stran by téměř dosáhlo ústavní většiny. Do parlamentu by se totiž nedostala nejmenší vládní formace, Lidová strana - Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) trojnásobného bývalého premiéra Vladimíra Mečiara. Případná koalice Směru s nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS) by obsadila 61 ze 150 poslaneckých křesel.

Oproti květnovému průzkumu klesly preference největší vládní strany o pět procent. Ficovým socialistům by teď svůj hlas dalo 29,1 procenta rozhodnutých voličů. Směr se již několik měsíců potýká s klesající oblibou veřejnosti. Pokles oproti květnu je však dosud nejvýraznější, doposud strana v průzkumech Polisu klesala o dva body měsíčně. Za pět měsíců strana poklesla o téměř 11 procent.

Směr podle analytika Jána Baránka z Polisu poškodily korupční skandály koalice, vysoká nezaměstnanost i nedávné záplavy, které zničily obydlí a majetek tisíců lidí. "Voliče postižené povodněmi rozzlobila také podpora z rezervy předsedy vlády pro fitnessmodelku," připomenul kauzu se sportovní modelkou Evou Martinkovou. Ta získala na honoráře pro trenéra a maséra, stravu nebo kosmetické procedury včetně úpravy nehtů v přepočtu 442.000 korun.

Druhá by podle Polisu se ziskem 15,9 procenta vyšla z voleb nejsilnější opoziční Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS). Na třetím místě by skončila neparlamentní Svoboda a Solidarita (SaS) s podporou 12,8 procenta voličů. Strana spoluautora daňové reformy Richarda Sulíka si v porovnání s květnovým průzkumem polepšila o necelá tři procenta.

Naopak mírný pokles preferencí opět zaznamenalo opoziční Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), kterému by odevzdalo podle ankety svůj hlas 10,8 procenta voličů. V květnu křesťanští demokraté dosáhli o procento lepšího výsledku.

Do parlamentu by se dostaly také obě dvě strany zastupující zájmy početné maďarské menšiny v zemi. Zatímco Most-Híd Bély Bugára by obdržel 7,1 procenta hlasů, což je nejlepší výsledek za posledních pět měsíců, konkurenční Stranu maďarské koalice (SMK) Pála Csákyho by podpořilo pět procent voličů.

SNS by dostala 5,7 procenta, o 0,7 procenta víc, než kolik jí dával květnový průzkum. Mečiarova LS-HZDS by s 4,6 procenty zůstala před branami slovenského parlamentu.

Čtvrtina voličů se zatím nerozhodla

Baránek předpokládá, že výsledky sobotního hlasování potvrdí trendy z posledních průzkumů - pokles preferencí Směru a posilňování pravice.

Otázkou je podle něho vstup LS-HZDS do parlamentu, straně totiž vymírají přívrženci a část voličů jí ubral Ficův Směr. "SaS zase nemusí dosáhnout takového výsledku, jaký udávají průzkumy veřejného mínění," poznamenal.

Nárůst preferencí zaznamenala neparlamentní Strana demokratické levice (SDL) s podporou čtyř procent voličů. SDL získala značku někdejší vládní levicové strany, která byla součástí první vlády Mikuláše Dzurindy (SDKU-DS). Původní demokratická levice se sloučila se Směrem, současnou SDL založily nové osobnosti.

Polis oslovil v předchozích čtyřech dnech telefonicky 1023 lidí. Voleb by se zúčastnilo 61 procent dotázaných. Takřka čtvrtina respondentů se zatím nerozhodla, koho volit.

Rozšířené zpravodajství z Bratislavy čtěte ve víkendovém vydání listu

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.