Lidovky.cz

Mladičova rodina požádala o prohlášení generála za mrtvého

Svět

  17:30
BĚLEHRAD - Rodina bývalého velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče, hledaného kvůli válečným zločinům spáchaným v Bosně a Hercegovině v devadesátých letech, požádala soud, aby ho oficiálně prohlásil za mrtvého.

Ratko Mladić (vlevo) a Radovan Karadžič (vpravo) foto: www.zadarskilist.hr

Právník rodiny Miloš Šaljić podal oficiální žádost bělehradskému soudu. Řekl, že rodina už několik let o Mladičovi neslyšela. Podle dřívějšího prohlášení právníka, chce rodina nechat Mladiče prohlásit za mrtvého, aby se vyhnula dalšímu pronásledování úřady.

Policie již několikrát prohledala bělehradský dům patřící Mladičově rodině, kde žije kromě vdovy i jeho syn se dvěma dětmi, a zabavila tam řadu dokumentů.

Ratko Mladič

Mladič velel bosenskosrbské armádě za války v letech 1992-1995.

Po skončení bojů žil několik let pod ochranou někdejšího jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče ve svém bělehradském sídle.

Po pádu Miloševičova režimu v roce 2000 zmizel. Podle některých zpráv se skrývá s pomocí nacionalistických přátel v Srbsku, kde je mnohými považován za válečného hrdinu.

Před 15 lety byl v souvislosti s masakrem téměř osmi tisíc Muslimů ve Srebrenici a s tříapůlletým obléháním Sarajeva obviněn z válečných zločinů, ze zločinů proti lidskosti a z genocidy.

Pokud by byl Mladić prohlášen za mrtvého, mohla by vdova pobírat poměrně vysokou penzi po generálovi a mohla by volně nakládat s jeho majetkem.

Srbské úřady již dříve upozornily, že i kdyby byl Mladić oficiálně prohlášen za mrtvého, neovlivnilo by to pátrání po něm.

Podle srbských zákonů může být osoba prohlášena za mrtvou, pokud je starší než 70 let a nejsou o ní informace více než pět let. Mladičovi bude 70 let až v březnu 2012.

Zadržení Mladiče a dalšího uprchlíka - někdejšího předáka chorvatských Srbů Gorana Hadžiče - je základní podmínkou pro vstup Srbska do Evropské unie.

Žádost o členství si Bělehrad podal loni. Členství v unii se Srbsku přiblížilo před několika dny, když ministři zahraničí EU odblokovali takzvanou stabilizační a asociační dohodu s Bělehradem.

Další podrobnosti si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.