Lidovky.cz

V USA po 14 letech popravili vraha kulkou, svou smrt si zvolil sám

Svět

  8:48aktualizováno  8:53
SALT LAKE CITY - V americkém státě Utah popravčí četa zastřelila dvojnásobného vraha. Ronnie Lee Gardner je třetí takto popravená osoba v USA od roku 1976. Tento způsob popravy nebyl v USA použit nejméně 14 let a mnozí ho kritizují jako zastaralý.

Dvojnásobný vrah Ronnie Lee Gardner foto: ČTK

Krátce po půlnoci místního času stálo u dřevěného popravčího křesla, na které byl upoután Gardner, pět strážníků. Každý z nich měl v ruce zbraň, jen jeden však se slepým nábojem (používá se kvůli výčitkám svědomí - všichni tak mohou doufat, že právě oni nikoho nezabili). Když přišel čas popravy, zakryli vězni hlavu tmavou látkou a na hruď mu "pověsili terč". Pak poodstoupili zhruba na vzdálenost sedmi metrů a vystřelili.

Poslední poprava kulkou v Utahu

Tak vypadala jediná poprava "kulkou" ve Spojených státech za posledních čtrnáct let. Podle přání samotného vězně výkonu nepřihlížel nikdo z jeho rodiny. Jeho nejbližsí se mezitím shromáždili před branami věznice, kam přijelo také několik televizních a novinářských štábů. "Nikdo z nás nechce vidět, jak ho zastřelí. Je to můj mladší bratr, miluji ho k smrti," řekl reportérům jeho bratr Randy.

Dcera popraveného Ronnieho Lee Gardnera Brandie a bratr odsouzeného Randy

Ve státě Utah byla poprava zastřelením zakázána před šesti lety. Ti, jenž svůj zločin spáchali před tímto datem, si ale mohli zvolit, zda dají přednost smrtící injekci nebo kulce. Devětačtyřicetiletý Gardner odsouzený za dvojnásobnou vraždu se rozhodl podle vlastních slov pro ten "humánnější" způsob.

Za to, že se rozhodl pro smrt zastřelením, prý nejspíš mohou jeho "mormonské kořeny", uvedl již před čtrnácti lety pro list The Desert News. Prolitím krve totiž dle zásad mormonů může i vrah dojít vykoupení. 

Problémy se zákonem provázely Gardnera od dětství. Již ve dvou letech ho policie zadržela v ulicích města, kde se potuloval sám, jen tak v plenkách. Podle záznamů byl v šesti letech závislý na čichání benzinu a lepidla a o čtyři roky později pravidelně užíval heroin a LSD. Často také pomáhal při krádežích svému nevlastnímu otci. Jeho úkol byl jednoduchý - hlídal, jestli někdo nejde.

Bratr Ronnieho Lee Gardnera Randy se svým synem před branami Utahské státní věznice

Když mu bylo jedenáct, byl umístěn do psychiatrické léčebny a poté do pěstounské rodiny. Ze všech škol, které navštěvoval, vždy utíkal. A už v šestnácti letech se stal nečekaným otcem.

První vraždu spáchal ve třiadvaceti letech, tehdy zastřelil barmana jménem Melvyn Otterstrom. V roce 1985 pak zastřlil podruhé - během soudního líčení, kde se projednával jeho první zločin, se pokusil uprchnout a zastřelil při tom právního zástupce Michaela Burdella.

Nový začátek na ekofarmě
Za roky ve vězení se Gardner stihnul proti rozsudku smrti odvolat celkem jedenáctkrát s tím, že se polepšil. Prý si chtěl dokonce založit vlastní ekofarmu i nápravné středisko na pomoc problematické mládeži. Soud byl ale vždycky proti. Ještě ve čtvrtek místní guvernér Gary Herbert zamítl také jeho návrh na odklad vykonání rozsudku.

Poslední den před čtvrteční popravou odsouzený strávil v cele na pozorování. Jak prozradila vězeňská správa, díval se prý na Pána prstenů a četl si knihu. Po úterním jídle, kdy mu strážníci přinesli steak, humra, jablečný koláč a vanilkovou zmrzlinu, se chtěl už jen postít. V den popravy ale nakonec vypil ještě kolu.

Popravy vězňů ve Spojených státech

Tresty smrti byly v USA zavedeny opět v roce 1976. Ve 35 státech se popravuje smrtící injekcí, elektrická křesla používá při popravě devět států, pět pak využívá plynovou komoru a ve dvou státech se vykonává trest oběšením. V současné době na popravu v amerických věznicích čeká přes tři tisíce lidí - nejvíce na Floridě, přes 400, a v Kalifornii, téměř 700.

Od poprav odsouzených se ale pomalu ustupuje. Kromě toho, že státy stojí soudní procesy doprovázející popravu miliony dolarů (jen kalifornský stát utratí ročně téměř 140 milionů dolarů), hraje velkou roli i fakt, že se objevují další a další případy neprávem odsouzených lidí. Jen za posledních několik let justiční omyly připravily o část života na svobodě 248 nevinných, z nichž dokonce 17 uniklo smrti.

O případu Jamese Baina, který neprávem strávil 35 let ve vězení, než ho očistily testy DNA, čtěte ZDE.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.