Lidovky.cz

Trojice vězňů z Guantánama na Slovensku drží hladovku

Svět

  20:51
BRATISLAVA - Trojice bývalých vězňů z americké základny Guantánamo pobývající v jihoslovenském Medveďově začala držet protestní hladovku kvůli údajně špatným podmínkám v tamním uprchlickém táboře.

Guantánamo foto: ČTK

Novinářům to dnes řekl ředitel slovenské pobočky mezinárodní organizace Amnesty International (AI) Branislav Tichý. Migrační úřad ministerstva vnitra tvrzení označil za nepravdivá.

AI se informaci o hladovce dověděla od jednoho z někdejších vězňů. Egypťan zástupce organizace kontaktoval dnes ráno prostřednictvím telefonu, který zřejmě použil nedovoleně, napsal server Aktuálne.sk.

Slovensko se ujalo trojice mužů na žádost USA v lednu. Dosud přitom nebylo oficiálně známo místo jejich pobytu a úřady rovněž tají jejich jména a národnost.

Vězni podle Tichého podmínky v táboře popisují jako tristní. Žijí prý v izolaci a kontakt mají jen s personálem a právníkem. "Prakticky nemají k dispozici vůbec nic kromě postele a umyvadla," dodal Tichý. Potíže údajně mají i se stravou, která prý nezohledňuje jejich náboženství.

Trojice žije v táboře ve zvláštním režimu izolovaná od ostatních běženců a místnost prý mohou opustit jen na hodinu denně. Muž egyptského původu, jenž kontaktoval AI, tvrdil, k dispozici mají jediného právníka ex offo, tedy na náklady státu. Ten prý za svými mandanty zajde jednou za měsíc, vypije s nimi čaj a zase odejde, tlumočil Tichý stížnosti.

Kritiku odmítl ředitel migračního úřadu Bernard Priecel, podle něhož mají muži v táboře nadstandardní podmínky. "Muslimové u nás dlouhodobě dostávají stravu, která... je pro muslimy vyhovující, to znamená s vyloučením vepřového masa," řekl Priecel.

Ten rovněž vyloučil, že by trojice mužů neměla přístup k telefonům nebo k psychologům a dodal, že se bývalí vězni mohou pohybovat i mimo tábor. "Jsou bráni mezi občany na kávu nebo do restaurace na společenské besedy," popsal pobyt trojice Priecel. Odmítl však potvrdit, že jsou v Medveďově.

AI úřadům vyčítala i to, že někdejší zajatci údajně ani po pěti měsících nevědí, jaký je jejich právní status. "Jsou to cizinci nacházející se na území Slovenské republiky," poznamenal Priecel.

Slovensko počátkem roku oznámilo, že z Guantánama přijalo tři vězně, které chce začlenit do společnosti. V integraci mají propuštěným vězňům, kteří se mezitím učí slovensky, pomáhat i nevládní organizace. Doba pobytu v uprchlickém táboře je plánována na rok a půl.

Věznici Guantánamo zřídily Spojené státy na své základně na Kubě v roce 2002 pro osoby podezřelé z terorismu. Po mezinárodní kritice podmínek v zařízení, v němž byli podezřelí drženi bez řádného procesu, prezident Barack Obama po svém nástupu do funkce před více než rokem oznámil záměr věznici zavřít. Osoby, jimž nebyla prokázána vina, se USA pokoušejí umísťovat v jiných zemích.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.