Lidovky.cz

Američané zatkli deset lidí. Roky prováděli špionáž pro Rusko

Svět

  22:29aktualizováno  29. června 15:01
WASHINGTON - Ruské ministerstvo zahraničí označilo zatčení údajných proruských špionů v USA za neopodstatněné a nesprávné a za krok zpět do období studené války. Jde o jeho první reakci na zprávu o odhalení skupiny údajných špionů v USA. Je podle něj politováníhodné, že obvinění přichází v době, kdy americká vláda hovoří o obnově dobrých vztahů k Rusku.

Špionáž, TOP SECRET (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Necelý týden po návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva ve Washingtonu bylo v USA v neděli zadrženo deset osob podezřelých ze špionáže ve prospěch Ruska. Jedenáctý a poslední člen skupiny byl dnes zadržen na letišti v kyperské Larnace, když se pokoušel dostat do Budapešti.

Ruské ministerstvo zahraničí

To zatčení je neopodstatněné a nesprávné. Považujeme ho za krok zpět do období studené války.

Skupina dostala podle zdrojů z USA úkol infiltrovat se do politických kruhů ve Spojených státech a získat informace o zbraních, diplomatické strategii a politickém vývoji. Nakolik se jí to podařilo, zatím není jasné.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že Moskva čeká od USA vysvětlení. "Nevysvětlili nám to, doufám, že to udělají. Elegantní je načasování té věci," řekl ironicky s poukazem na Medveděvovu návštěvu. S prezidentem Barackem Obamou se sice shodli na mnohém, ale konstatovali také trvající rozpory, třeba v otázce Gruzie. "Je to facka Obamovi," řekl ruský politolog Anatoly Tsyganok. Ten se domnívá, že Rusko se bude "držet etikety studené války a odhalí stejný počet pro změnu amerických špionů."

Mluvčí premiéra Vladimira Putina odmítl záležitost se špiony komentovat a nepředpokládá ani, že o ní bude Putin hovořit při dnešním setkání s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Zahraniční rozvědka (SVR), která údajně agenty vycvičila, sdělila, že informaci komentovat nebude.


Moskva opakovaně západní státy viní z toho, že navzdory ukončení studené války pokračují ve špionáži proti Rusku. Západ tvrdí, že ve špionáži, zejména obchodní a vědecké, pokračuje také Rusko.

Desítky špionů nejen v USA, ale i v Evropě
"V Moskvě budou zuřit," uvedl bývalý plukovník KGB a britský dvojitý agent Oleg Gordievsky. Podle něj má Rusko "tucty a tucty špionů" nejen v USA, ale i ve Francii, Německu a Británii. "Tímto případem USA vlastně říkají Rusům: 20 let jsme vás nechávali na pokoji, teď vás ale sledujeme a budeme jednat, pokud nepřestanete," dodává Gordievsky.

Pět ze zatčených stanulo v pondělí před newyorským soudem. Čtyřem z nich byla přečtena jejich práva a z obav, že by mohli opustit USA, budou ve vazbě až do dalšího soudního státní stanoveného na čtvrtek. Pátá osoba, Anna Chapmanová, požádala o propuštění na kauci, ale nebylo jí vyhověno. Před soudem stane 27. července.

V případě usvědčení hrozí zatčeným za špionáž pět let a za praní špinavých peněz 20 let vězení. Zástupce prokurátora Michael Farbiarz označil první body obvinění za "špičku ledovce" a sdělil, že se po celých Spojených státech prohledávají podezřelé objekty. "Ty osoby byly vycvičeny společně. Jádrem toho je (jejich) pocit zklamání," řekl Farbiarz.

Ve skupině byly čtyři partnerské páry, které žily na předměstích New Yorku, Washingtonu a Bostonu. Všichni zatčení pracovali v civilních zaměstnáních bez viditelných kontaktů se zahraničními vládami. Jedna z žen, Vicky Pelaezová narozená v Peru, působila jako redaktorka vlivného deníku El Diario/La Prensa vycházejícího španělsky. Přispívala do něho komentáři vyznívajícími kriticky vůči americké vládě.

Většina z deseti osob je podle všeho ruské národnosti. Zatčení tvrdí, že jsou Američané, Kanaďané či Peruánci. Podle úřadů citovaných agenturou Reuters se však nejspíš většinou jedná o Rusy.

Spekuluje se o možnosti diplomatické dohry aféry. Vážná diplomatická krize mezi Ruskem a USA se datuje do března 2001. Americké ministerstvo zahraničí tehdy vyhostilo šest ruských diplomatů z USA a dalším 45 nařídilo opustit území. Byla to odveta za zneužití amerického agenta pro špionáž ve prospěch Ruska. Moskva vypověděla čtyři americké diplomaty a nařídila dalším 46 americkým diplomatům opustit Rusko do 1. července. Bylo to nejmasovější vyhoštění od roku 1986, kdy tehdejší prezident USA Ronald Reagan odvolal přes 50 agentů KGB.

Špioni používali používali lepší techniku než slavný filmový Jason Bourne

Tajná síť ruských špionů v USA k výměně informací používala soukromé wi-fi sítě, paměťové USB flash disky a textové zprávy zakódované v grafických obrázcích.

Filmový špion Jason Bourne (Matt Damon)
Jak dnes napsal zpravodajský server CNET.news, špioni používali vybavení jednadvacátého století a technicky vyspělejší než cokoli, než o čem má (filmový agent) Jason Bourne vůbec tušení: obviněná Anna Chapmanová si údajně v lednu přinesla laptop do kavárny na manhattanské 47. ulici a předávala si data s ruským vládním úředníkem, který venku jezdil v dodávce a do kavárny vůbec nevkročil.

Při další výměně informací o dva měsíce později Chapmanová údajně otevřela laptop v knihkupectví na Manhattanu - nejspíš v obchodu Barnes and Noble na Greenwich Street - a s využitím soukromé wi-fi sítě komunikovala se stejným činitelem, který se pohyboval v okolí.

Někteří členové skupiny, kterou FBI označuje jako Ilegálové, čímž míní agenty, kteří přijali krycí totožnost a v USA žili celá desetiletí, údajně používali steganografický program vyvinutý v Moskvě. (Steganografie je způsob ukrytí tajných zpráv do jinak neškodných souborů.) Soudní vyšetřovatelé prohlédli a zkopírovali počítačové disky při prohlídkách bytů některých obžalovaných, uvedla v prohlášení agentka FBI Maria Ricciová.

"S ohledem na další vyšetřování předpokládám, že heslem chráněné disky obsahují steganografický program využívaný (ruskou rozvědkou) SVR a Ilegály," dodala Ricciová. Tento steganografický program byl podle ní aktivován stisknutím tlačítek control-alt-E a napsáním hesla o sedmadvaceti znacích, které FBI našla při jedné z prohlídek naškrábané na kusu papíru.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.