Lidovky.cz

Hillary Clintonová v Polsku kritizovala porušování lidských práv

Svět

  19:50
VARŠAVA - Porušování lidských práv v Íránu nebo útoky na novináře a aktivisty v Rusku v jihopolském Krakově kritizovala americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Ve svém projevu na schůzce Společenství demokracií mluvila hlavně o významu občanské společnosti.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová přichází do Španělského sálu Pražského hradu foto: ČTK

V zemích, kde vlády nespolupracují s lidmi, podle Clintonové společnost stagnuje. V této souvislosti zmínila KLDR, kde - jak uvedla - občanská společnost neexistuje vůbec, Kubu nebo Bělorusko, kde občanská společnost funguje v atmosféře velkého nátlaku. "Írán toleruje porušování lidských práv různých aktivistů, obyčejných občanů, kteří chtějí využít svého práva být vyslyšeni," řekla šéfka americké diplomacie.

Pochvala pro Medveděva
Na jednu stranu pochválila ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, že podporuje vládu práva ve své zemi, ale připomněla, že novináři a aktivisté jsou v Rusku terčem útoků a výtržností.

Společenství demokracií, jehož schůzky v Krakově se Clintonová zúčastnila, vzniklo před deseti lety z iniciativy tehdejšího polského ministra zahraničí Bronislawa Geremka a jeho americké kolegyně Madeleine Albrightové. Jde o mezivládní organizaci sdružující více než stovku zemí, včetně České republiky.

Clintonová navrhla, aby organizace vytvořila nezávislý orgán, který bude sledovat omezování činnosti nevládních organizací, a podnikla další kroky na jejich podporu, včetně koordinovaného diplomatického tlaku, ocitnou-li se v ohrožení.

Fond na ochranu pronásledovaných společností
Šéfka americké diplomacie rovněž oznámila vytvoření fondu na ochranu pronásledovaných organizací. Spojené státy do něj údajně přispějí dvěma miliony dolarů (přes 51 milionů korun). Clintonová vyzvala k přispění i další země.

Choť bývalého prezidenta Billa Clintona dnes hájila praxi Spojených států financovat takové skupiny v zahraničí. Některé země to přitom vnímají jako vměšování do vnitřních záležitostí.

15 milionů dolarů na záchranu Osvětimi
Ministryně také během dnešní návštěvy Polska přislíbila, že požádá Kongres o 15 milionů dolarů (307,1 milionu korun) na záchranu bývalého nacistického koncentračního tábora v Osvětimi nedaleko Krakova. Česko v dubnu loňského roku rozhodlo, že nadaci, jež má památník v místě, které je dodneška symbolem nacistických zvěrstev, udržovat, podpoří dvěma miliony korun.

Německo se na ní podílí 60 miliony eur (přes 1,5 miliardy korun).

Nacisté v letech 1940 až 1945 v osvětimském vyhlazovacím táboře vyvraždili více než milion vězňů, hlavně Židů. Toto místo patří k nejnavštěvovanějším místům v Polsku, loni tam přijelo rekordních 1,3 milionu lidí.

Clintonová v Polsku přihlížela podpisu dodatku ke smlouvě o protiraketové obraně z roku 2008, který má umožnit rozmístění protiraket SM-3 na polském území.

Den před rozhodujícím druhým kolem voleb polského prezidenta ministryně nevyjádřila podporu žádnému z obou kandidátů, kteří postoupili z kola prvního.

O úřad hlavy státu se utkají Bronislaw Komorowski z liberální Občanské platformy (PO) a konzervativec Jaroslaw Kaczyński, dvojče předchozího prezidenta Lecha Kaczyńského, jenž zahynul 10. dubna při leteckém neštěstí u ruského Smolenska. Clintonová dnes v Krakově položila věnec na památku 96 obětí této tragédie.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.