Lidovky.cz

Španělská Pamplona žije festivalem, při běhu býků se zranili dva lidé

Svět

  17:42
PAMPLONA - Dva zraněné, Španěla a Australana, si vyžádal první běh býků ulicemi španělského města Pamplony, který se každoročně pořádá při oslavách patrona města svatého Fermína.

K tradicím každoroční pamlonské fiesty patří běh býků, letos se při něm zranili dva lidé. foto: Reuters

Oba ranění byli okamžitě převezeni do nemocnice. Stav osmnáctiletého Australana pocházejícího z Melbourne označili lékaři za vážný. Má zlomené první tři obratle. Naopak dvacetiletý Španěl ze Zaragozy, který byl zraněn do oka, mohl po ošetření nemocnici opustit.

Devítidenní pamplonské fiesty se každoročně účastní tisíce lidí, místních obyvatel, ale především turistů z celého Španělska i ze zahraničí. Letos je v Pamploně očekáváno na jeden milion návštěvníků. Po celá desetiletí má již neměnnou podobu: ulicí dlouhou 825 metrů, která spojuje ohradu s arénou pro býčí zápasy, pádí stádo býků, vážících v průměru 600 kilogramů, a před nimi v co nejtěsnější blízkosti prchají nejsrdnatější odvážlivci.

Od roku 1911, odkdy jsou vedeny oficiální záznamy, přišlo při bězích o život 15 lidí. Naposledy v roce 2007 zahynul sedmadvacetiletý Španěl.

Pamplona pořádá festival svatého Fermína již od roku 1591, ale celosvětové proslulosti se mu dostalo až v roce 1926 díky románu Ernesta Hemingwaye Fiesta.

Fiesta však neznamená jen běhy před býky, ale také býčí zápasy pořádané každý večer. Obojí pranýřují organizace na ochranu zvířat PETA a AnimaNaturalis. K oslavám patří také bohatý kulturní program s koncerty, divadlem a výstavami. Podle agentury DPA stojí slavnosti radnici tři miliony eur (78 milionů Kč), ale počítá se ziskem 74 milionů eur (1,9 miliardy Kč).

Letos však pamplonští obchodníci uvádějí, že do města s 250.000 obyvateli přijelo na jeho nejvýznamnější svátek méně turistů, kteří tu utrácejí méně peněz než v době před krizí, jež zasáhla španělskou ekonomiku koncem roku 2008. Do Pamplony obvykle směřují tisíce turistů z Ameriky, Austrálie, Británie a z dalších evropských států. Letos však jich jsou jen stovky.

Kromě toho býčí zápasy v zemi prožívají krizi. V některých částech země se navíc jedná o zákazu oblastních korid. Jejich počet poklesl z tisícovky v roce 2008 na letošních necelých 800, protože místní úřady musejí omezovat své rozpočty kvůli klesajícím příjmům.

V malých městech ve Španělsku jsou býčí zápasy jednoduše zrušeny, protože se pro obce staly přepychem. Bez býčích zápasů může zůstat Katalánsko na severovýchodě Španělska, kde žije více než deset procent ze 46 milionů obyvatel země. Regionální parlament bude totiž jejich případný zákaz projednávat v polovině července.

Ochránci práv zvířat doufají, že Katalánsko býčí zápasy zakáže, podobně jako tomu bylo před devíti roky na Kanárských ostrovech, a že se stane vzorem pro další španělské regiony.

Zastánci býčích zápasů však zdůrazňují, že tato tradice je ještě tak silná, že zákazy jsou v ostatních částech Španělska, a zvláště v Pamploně, nemyslitelné. Soudí také, že po hospodářské krizi, až se španělská ekonomika znovu zvedne, se býčí zápasy znovu rozšíří.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.