Lidovky.cz

Kuba propustí 52 politických vězňů, tvrdí katolická církev

Svět

  21:41
HAVANA - Kubánská vláda propustí 52 politických vězňů, pět hned, ostatní do tří až čtyř měsíců. Oznámila to dnes kubánská katolická církev. Zpráva přišla po schůzce prezidenta Raúla Castra s havanským kardinálem Jaimem Ortegou a s ministry zahraničí Španělska a Kuby Miguelem Ángelem Moratinosem a Brunem Rodríguezem.

Raúl Castro na vojenském shromáždění v Havaně (rok 1996). foto: Jose GoitiaČTK

Agentura AP napsala, že půjde o největší skupinu vězňů svědomí, která byla na ostrově propuštěna v posledním desetiletí, a že propuštěným bude umožněno odjet ze země.

Všichni, jichž se opatření týká, patří mezi 75 opozičních aktivistů, kteří byli uvězněni při velkém zátahu proti opozici v roce 2003. Podle Reuters jde o všechny, kteří (ještě) od té doby zůstávají ve vězení.

Někteří z nich byli tehdy odsouzeni i na víc než 20 let za mřížemi kvůli údajnému spiknutí s cílem destabilizovat v zájmu Spojených států kubánský politický systém.

Kardinál Ortega "byl informován, že v příštích hodinách bude na svobodu propuštěno pět vězňů a že budou moci spolu s rodinami odletět do Španělska", citovala z církevního komuniké agentura AFP. Dalších 47 vězněných bude podle něho "propuštěno na svobodu a budou moci odjet ze země".

Španělský ministr Moratinos je v Havaně na návštěvě, za jejíž hlavní cíl bylo považováno naléhat na kubánskou vládu, aby ve věci politických vězňů zaujala humánnější postoj. Moratinos měl v Havaně jednání také s kardinálem Ortegou.

Španělsko vede v Evropské unii křídlo, které podporuje dialog s komunistickou Kubou v naději, že tak snáz prosadí pokrok v otázce respektování lidských práv na ostrově. Česká republika zastává nesmiřitelnější postoj. Podle AFP Moratinos v úterý Kubě nepřímo slíbil normalizaci jejích vztahů s unií, budou-li političtí vězni propuštěni.

Formu dialogu zvolila také kubánská katolická církev. V posledních týdnech tak mimo jiné dosáhla toho, že úřady přestaly šikanovat takzvané dámy v bílém - skupinu manželek a blízkých politických vězňů, která na jejich podporu pořádá poklidné nedělní pochody.

Kardinál Ortega také dosáhl s úřady dohody, podle níž byli do svých provincií přemístěni někteří političtí vězni, kteří byli vězněni daleko od nich, a že ti nejnemocnější z nich byli hospitalizováni.

Organizace na obranu lidských práv tento týden uvedly, že z politických důvodů je na ostrově vězněno 167 lidí. Kubánská vláda popírá, že by šlo o politické vězně. Podle ní jsou to lidé, kteří prostě porušili zákon.

Reuters napsal, že nynější rozhodnutí může mít pozitivní vliv na vztahy Kuby s USA a s Evropou, které dlouho na propuštění politických vězňů naléhaly. Tlak se zvýšil zvlášť po únorovém úmrtí opozičníka Orlanda Zapaty v důsledku hladovky, kterou držel právě za osvobození vězňů svědomí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.