Lidovky.cz

Pygmejové v Kongu loví stále víc. Ničí tím především sami sebe

Svět

  9:27
KINSHASA/PRAHA - Zaire Njikali -postarší vůdce jednoho z pygmejských kmenů - se upřeně dívá do pralesa před sebou. V jeho blízkosti mezitím 15 mužů pečlivě pokládá po pás vysokou síť, která se skrz křoviny potáhne do délky jednoho kilometru. Začíná lov. Cílem je divoká zvěř.

Dívka z pygmejského kmene Mbuti drží antilopu, kterou v rezervaci Okapi ulovil její příbuzný. foto: ČTK

Pro Pygmeje žijící ve východokonžském regionu Ituri jsou zejména antilopy základním zdrojem obživy i obchodu. Již před desetiletími jich prodávali téměř polovinu, nyní však se zástupci sousedního etnika Bantu obchodují skoro s každým kusem. Zvěřina tak z oblasti už delší dobu postupně mizí.

Poptávka na trhu je totiž obrovská. Jen v Kongu dramaticky roste populace, do roku 2020 by měla dosáhnout 120 milionů lidí. "Prales neprodukuje dostatek masa, aby uspokojil požadavky," uvedl Conrad Aveling, britský odborník na životní prostředí. Ostatně v celém středoafrickém regionu ubývá zalesněných ploch. Ročně se zde kvůli nekontrolovanému kácení stromů či dolování podle OSN údajně ztratí plocha o rozloze Švýcarska.

Rezervace Okapi v Kongu
V celé oblasti žije několik set tisíc Pygmejů, posledních afrických lovců, kteří jsou proslulí svým malým vzrůstem - dospělí muži jsou v průměru vysocí asi 150 centimetrů. Pro Pygmeje je obchod lákavý hlavně proto, že za maso získávají dostatek potravin vypěstovaných na farmách, jako jsou rýže či manioková mouka, které potřebují k životu.


V části oblasti Ituri již před lety vznikla rezervace Okapi o rozloze přibližně 14 tisíc kilometrů čtverečních, ve které bylo asi 20 tisícům lidí - Pygmejům i příslušníkům etnika Bantu - umožněno žít jejich obvyklým způsobem života. Pygmejové tak zde mohli pokračovat ve svém tradičním lovu, byť komerční zabíjení zvířat zde byl zakázáno. Agentura AP však zjistila, že obchod se zvěřinou pronikl až sem.

Další informace o Pygmejích najdete  ve čtvrtečním vydání deníku


Témata: Kongo, Pygmej, OSN, Švýcarsko
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.