Lidovky.cz

Severokorejští lékaři operují při svíčkách a bez narkózy

Svět

  10:37
SOUL/PRAHA - Severokorejský systém zdravotnické péče je v troskách. Lékaři často vykonávají amputace bez narkózy a svítit si k tomu musí svíčkami. V nemocnicích nejsou základní léky, elektřina ani topení. Informovala o tom organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Severokorejci během oslav "protiamerického dne" na náměstí v Pchjongjangu foto: Reuters

Státní zdravotnická péče v komunistické KLDR se zhoršuje už dlouhou dobu, protože se zhoršuje i ekonomické zdraví země. Řada z 24 milionů obyvatel údajně trpí zdravotními problémy, které souvisí s chronickou podvýživou, jako je tuberkulóza a chudokrevnost.

"Lidé ze Severní Koreje nemohou využívat své právo na přiměřenou zdravotní péči, a to převážně proto, že vláda uskutečňuje špatnou a neefektivní politiku," uvedla Amnesty International (AI) ve zprávě o stavu zdravotnictví v KLDR. "Severní Korea neposkytuje svým občanům ani tu nejzákladnější zdravotní péči," uvedla autorka zprávy Catherine Baber. Mezinárodní společenství vyzývá, aby obnovilo humanitární pomoc pro KLDR. "Severokorejci mají kritickou potřebu zdravotnické a potravinové pomoci," píše ve zprávě s tím, že pomoc pro KLDR by se neměla zneužívat jako "politický fotbal."

Čtěte také:

Zpráva se opírá o rozhovory se 40 Severokorejci, kteří utekli ze země, většinou do Jižní Koreje, a také o rozhovory s organizacemi a zdravotnickými odborníky, kteří s lidmi z KLDR pracují. Lidé z AI však neměli přímý přístup do země, která patří mezi nejizolovanější státy světa.

Lékaři operují přeš den, pokud je to nutné v noci, tak při světle svíček. "Je jasné, že bez základních léků zdravotní zařízení nemohou poskytovat služby, jako jsou operace, bez ohrožení života pacientů," uvedla ve zprávě AI. Často také používají špinavé podkožní jehly. Doktoři často pracují, aniž by jim byla vyplácena mzda, a potýkají se s tak velkým nedostatkem zdravotnického materiálu, že ho musí používat víckrát.

Severokorejský uprchlík z provincie Hamgjong řekl, že lékaři mu amputovali levou nohu pod lýtkem, aniž mu dali anestezii. Kotník 24letému muži totiž rozdrtil vlak, když spadl z jednoho z vagonů. "Pět asistentů mi drželo ruce a nohy, aby mi bránili v pohybu. Bolelo to tak hrozně, že jsem řval a nakonec i bolestí omdlel. Probral jsem se o týden později v nemocniční posteli," svěřil se Hwang.

"Lidé do nemocnice často raději ani nejdou, protože ví, že by museli za všechno platit," uvedla 20letá Severokorejka, která ze země prchla před dvěma lety. "Když nemáte peníze, zemřete," dodává.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.