Lidovky.cz

Vaše starosti na mou hlavu, aneb Hugo Chávez dobývá web

Svět

  8:30
CARACAS/PRAHA - Venezuelský prezident si zřídil profil na sociální síti Twitter. Lidé ho prý hromadně žádají o pomoc – chtějí hlavně práci a bydlení, ale i půjčku.

Hugo Chávez foto: Reuters

"Chudáčku, nevíš, co říkáš," odpověděl venezuelský prezident Hugo Chávez člověku, který se jej v pondělí prostřednictvím internetové sociální sítě Twitter ptal na to, proč budou zářijové parlamentní volby ve Venezuele monitorovat pozorovatelé, když je o výsledku stejně rozhodnuto předem. Nebyl to typický příspěvek, prezident je prý zvyklý spíš na to, že jej přispěvatelé a diskutéři chválí, případně že jej prosí o pomoc, přesto na něj Chávez odpověděl. Jiná věc už je, jak odpověděl.

Svůj profil má Chávez na Twitteru tři měsíce a od té doby – jak hrdě hlásí jeho propaganda – obdržel na 290 tisíc žádostí o pomoc. Navíc má prý na 674 tisíc obdivovatelů (jen během úterka, poznamenala americká televize CNN, jich přibylo dalších zhruba tisíc). Chávezova adresa na Twitteru zní "@chavezcandanga", přičemž slovo "candanga" může mít hned dvojí, či dokonce trojí význam – v obecné španělštině "ďábel", ve venezuelské pak "neúnavný", ale i "drsný". Aby nedošlo k omylu, pojí se k tomu vysvětlující slogan: "Prezident Venezuelské bolívariánské republiky, bolívariánský bojovník, socialista a antiimperialista".

Udržet si kontakt s "lidem"
"Jde o další nástroj kontaktu s veřejností," nechal se slyšet Chávez. "Prostředek, jak lidem pomáhat," dodal pyšně s tím, že každou žádost o pomoc posuzuje "tým vládních zaměstnanců". Prosbám, kterými prý lidé bombardují Cháveze, dominuje téma práce – s hledáním zaměstnání chtělo prý dosud pomoci na 19 tisíc lidí. Dalších zhruba 17 tisíc prosí prezidenta, aby jim pomohl najít nebo získat bydlení. Na 12 tisíc lidí žádalo prezidenta o půjčku a 7000 se na něj obrátilo s žádostí o právní pomoc.

Zdaleka nejvíc ovšem chodí gratulace, aspoň podle Cháveze – na 139 tisíc lidí mu prý psalo, že si jako prezident vede dobře a že mu drží palce. Kritických ohlasů přišlo 66 tisíc.

Televize CNN v úterý citovala jednu z typických proseb, se kterými se lidé na Cháveze obracejí. Dotyčná osoba, která o sobě tvrdí, že je čtrnáctiletá dívka, žádá prezidenta, aby pomohl vyřešit složitou situaci v její rodině.
Její otec je prý už téměř rok bez práce a čtyřčlenná rodina byla nucena sestěhovat se k tetě, kde přežívá v jedné místnosti třípokojového domu.

Dnes je tak v domě osm lidí a teta prý chce, aby se rodina čtrnáctileté dívky co nejdřív odstěhovala. Děvče psalo Chávezovi zhruba desetkrát, než mu odpověděl. V odpovědi poděkoval za to, že mu poslala telefonní číslo a sdělil jí, že instruoval ministra sociálních věcí Isise Ochou, aby jí "bezodkladně zavolal". Ještě den poté jí sice nikdo nevolal, dívka však podle odpovědi na dotaz zaslaný z CNN věří, že se tak nakonec stane. "Očekávám, že nám pomůže," napsala.

Analytici spatřují v Chávezově vpádu na sociální síť pokus zkombinovat novou technologii s klasickou latinskoamerickou formou vládnutí, kterou umocňuje osobní styk s "obyčejnými" lidmi. Susan Purcellová z Miamské univerzity v té souvislosti pro CNN zavzpomínala na dobu, kdy se před palácem mexického prezidenta tvořily dlouhé fronty lidí, kteří jej mohli požádat o pomoc. "Chávez si osvojuje nejmodernější technologii, aby pokračoval v tom, co se osvědčilo," dodala Purcellová.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.