Lidovky.cz

Clintonová vystoupila tvrdě proti Kimově režimu. KLDR hrozí odvetou

Svět

  10:25
HANOJ - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová vyzvala členy Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), aby udržovali tvrdý postoj vůči Severní Koreji, a to dodržováním všech sankcí OSN. Podle ní se Pchjongjang pustil potopením jihokorejské válečné lodi v březnu do "provokativního a nebezpečného chování". Ministryně rovněž kritizovala porušování lidských práv v Barmě.

Hillary Clintonová na zasedání ASEANu v Hanoji foto: ČTK

"Mírové vyřešení všech záležitostí týkajících se Korejského poloostrova bude možné jen tehdy, až Severní Korea změní své chování," prohlásila Clintonová v Hanoji na regionálním fóru ASEAN pro bezpečnost v Asii a Tichomoří, který se koná na úrovni ministrů zahraničí. Podle ní může KLDR, kterou označila za izolovanou a bojechtivou zemi, přimět podniknout kroky, které se po ní požadují, tím, že se budou mezinárodní sankce uplatňovat.

Clintonová ve středu oznámila, že USA zpřísňují opatření proti Severní Koreji, které mají zabránit dalším provokacím, financování jejího zbrojního programu a šíření jaderných technologií.

V této souvislosti dnes kritizovala vojenský režim v Barmě, že sankce OSN nedodržuje. O den dříve poznamenala, že do země nedávno opět dorazila nákladní loď ze Severní Koreje s vojenským vybavením.

Severní Korea hrozí "náležitou odpovědí"
Zástupce severokorejské delegace v Hanoji Ri Tong-il opět kritizoval plánované vojenské cvičení USA a Jižní Koreje, které má začít v neděli a které je odpovědí na březnovou zkázu jihokorejské lodi, při níž zahynulo 46 námořníků. Tvrdil, že je tím ohrožen nejen Korejský poloostrov, ale i celý asijský region.

"A postoj KLDR je jasný: na americkou vojenskou hrozbu bude náležitá odpověď," prohlásil Ri.

Americko-jihokorejských manévrů se má zúčastnit kolem dvou desítek plavidel, dvou stovek letadel a 8000 vojáků. Washington a Soul označily za cíl cvičení to, aby jejich ozbrojené síly přítomné v oblasti se dokázaly opakování březnového incidentu vyvarovat. Vnitřní audit jihokorejského námořnictva totiž poukázal na to, že posádka lodi nebyla na útok příliš připravena a že i vojenské velení bylo lehkomyslné. Ačkoli vyšetřování ukázalo, že loď potopilo severokorejské torpédo, KLDR svou účast oficiálně popírá.

Válka oficiálně neskončila

Na hraničním přechodu Pchanmundžom dnes začalo další kolo jednání o tomto námořním incidentu, a to mezi severokorejskou stranou a velením OSN pod vedením USA, které dohlížejí na dodržování příměří uzavřené po korejské válce v letech 1950 až 1953. Má být přípravou pro rozhovory na generálské úrovni. Oficiálně válka neskončila, protože nebyla uzavřena mírová smlouva.

Tu chce KLDR podepsat s USA, protože jihokorejskou vládu neuznává. Za těchto podmínek ji ale Washington nehodlá uzavřít.

Clintonová dnes v Hanoji také vyjádřila znepokojení nad pokračujícími represemi v Barmě proti politickým odpůrcům a minoritním skupinám. Zároveň vojenskou vládu vyzvala, aby vytvořila podmínky pro svobodné parlamentní volby, které chystá na podzim. To znamená, že by měla propustit politické vězně, dodržovat základní lidská práva a ustat v útocích proti národnostním menšinám.

Šéfka americké diplomacie se také zmínila o územním sporu o Spratlyho ostrovy v Jihočínském moři, na které se činí nárok mimo jiné Čína, Vietnam a Filipíny. Podle Clintonové je v národním zájmu Spojených států, aby byla otázka mírumilovně vyřešena.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.