Lidovky.cz

Východoněmecký Schwarzenegger aneb těžký osud kulturisty

Svět

  12:19
„Kdyby mně, Karásečku, chtěli udělat něco k vůli zaangažírujou pokaždé nějakou tu těžkou váhu,“ prohlásil v dnes již legendárním seriálu Cirkus Humberto ředitel varieté Breburda v podání Josefa Větrovce. Těmito slovy Václavu Karasovi alias Jaromíru Hanzlíkovi nabízel do programu jeho spektáklu Tři Romanovs – trio mimořádných svalovců.

Kulturista foto: Reprofoto

A i když mám opačný názor než pan Breburda a nemyslím si tedy, že "pro obyčejné přízemní lidi je takový gladiátor potěšení", věnuji dnešní trafiku kulturistice. Nikoli však za československé první republiky, nýbrž u sousedů v dobách NDR. Kulturistika je hobby, které bezpochyby lidi nejen v Česku rozděluje. Jedny fascinuje, zatímco druhým se protiví. Televize MDR do svého historického magazínu Barbarossa zařadila příspěvek o tom, v jakých podmínkách kulturisté ve východním Německu trénovali.

Andreas Müller ze saského Werdau zde ličí, že na rozdíl od Spolkové republiky, kde kulturista fungovala na profesionální úrovni, byli lidé z NDR z velké části odkázáni na improvizaci. Müller například dlouho trénoval na podomácku vyrobených přístrojích. K dispozici sice měl tréninkové plány ze Západu, něvěděl však, že k tréninku v takovém rozsahu se v "kapitalistickém" Západě počítalo i se zakázanými podpůrnými prostředky. Müller ale tvrdí, že se však během své kariéry k dopingu nikdy neuchýlil.

Aby z něj byl východoněmecký Arnold Schwarzenegger, musel trénovat šestkrát týdně až čtyři hodiny denně. Na Západě byly také prostředky k zhnědnutí kůže. V NDR nic takového nebylo, musely se tedy míchat různé barvy s krémy. Ani z hlediska výživy nebylo vše předpisové.  Na druhou stranu Müller říká, že oproti Západu bylo v NDR jednodušší být kulturistou. Tisk ve Spolkové republice totiž byl k tomuto sportu mnohem více kritický. V NDR se jedna z prvních soutěží v kulturistice uskutečnila v Karl-Marx-Stadtu v roce 1977. Atmosféra prý byla fantastická.VÍCE ČTĚTE ZDE a ZDE



Když v dnešní trafice zůstaneme u nadsázky, můžeme říci, že německé kancléřce Angele Merkelové by možná také nějaký ten breburdovský pohled na těžkou váhu pomohl. Podle průzkumů se totiž její stranický blok CDU/CSU propadl na desetileté historické minimum. Nyní by obě křesťanské strany volilo jen 29 procent voličů a většinu ve Spolkovém sněmu by získala případná koalice sociálních demokratů a Zelených.PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.