Lidovky.cz

Z Ruska téměř po sto letech zmizí milicionáři, nahradí je policisté

Svět

  14:14
MOSKVA - Prezident Dmitrij Medveděv podpořil návrhy na přejmenování ruské "milice" na standardní název běžný v evropských zemích, ale i v bývalém carském Rusku. Změna názvu má podle něj podtrhnout profesionalitu ruských ochránců pořádku.

Ruskou milici nahradí policie.

"Přišel čas vrátit milici její dřívější jméno a označovat orgány veřejného pořádku za policii," prohlásil Medveděv.

První policisté se v ulicích ruských měst objevili v 17. století z příkazu cara Petra I. V prvních letech jejich existence patřil k jejich povinnostem i úklid a čištění ulic.

MILICE

Milice se v Rusku objevila ještě před bolševickou revolucí, těsně po svržení carského režimu v únoru 1917. Na výzvy nově zakládaných sovětů začaly tehdy v ruských městech vznikat "dělnicko-rolnické" oddíly domobrany a ochrany veřejného pořádku, které většinou řídili a ovládali bolševici.

Po převratu v říjnu 1917 a vzniku prvního sovětského ministerstva vnitra (lidového komisariátu vnitra - NKVD) se pojmenování "milice" stalo oficiálním názvem.

Medveděv dnes oznámil, že v sobotu bude zveřejněn návrh nového policejního zákona, který se má stát páteří rozsáhlé reformy orgánů ministerstva vnitra. Zákon bude vystaven na internetu a veřejnost bude mít možnost se k němu vyjádřit do poloviny září. Reforma orgánů vnitra má být dokončena do konce příštího roku.

V novém zákoně o policii má být přesně vymezena pravomoc policejních sborů, zejména při použití síly. Novela má podpořit profesionalitu policistů a některé jejich povinnosti přenést na místní správní orgány. Policisty má zbavit nadměrné byrokracie a umožnit jim efektivnější boj se zločinem.

Kreml si od zákona slibuje především zvýšení prestiže ruské policie, která je prakticky denně vystavena tvrdým útokům veřejnosti a tisku za korupci, nekompetentnost a svévoli a v řadě případů i za opilství a násilnou kriminalitu.

Ve většině postsovětských států už před řadou let název "milice" zrušili, nicméně v některých zemích - například v Uzbekistánu nebo Kyrgyzstánu - stále existuje.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.