Lidovky.cz

Z hořících ruských lesů se uvolňují do ovzduší radioaktivní prvky

Asie

  9:27
VÍDEŇ - Lesní požáry, které při rekordních vedrech sužují evropskou část Ruska, neohrožují zdraví jen kvůli vznikajícímu smogu. Další problém představuje půda a stromy kontaminované radioaktivními prvky, které se uvolňují do ovzduší.

Rusko bojuje s nejrozsáhlejšími požáry za posledních 140 let foto: Reuters

Rakouský expert Gerhard Wotawa z vídeňského úřadu pro meteorologii a geodynamiku(ZAMG) agentuře APA řekl, že v půdě a ve stromech se nachází radioaktivní cesium, které se uvolňuje při teplotě 700 stupňů.

Rakouský odborník upozornil, že v Rusku jsou rozsáhlé plochy půdy ozářené kvůli jaderným testům nebo nehodám. V půdě se prý usadilo cesium, které do sebe s podzemní vodou vtáhly stromy. V nich se tento radioaktivní prvek údajně ukládá.

Požáry zasáhly oblasti zamořené z Černobylu

Lesní požáry v Rusku zasáhly od července také oblasti postižené radioaktivním spadem po havárii v Černobylu v roce 1986. S odvoláním na internetovou stránku správy ruských letů to uvedla agentura AFP. Týká se to prý plochy téměř 4000 hektarů.

Podle ruských lesů figuruje na seznamu nejvíce znečištěných oblastí hlavně Brjanská oblast, region jihovýchodně od Moskvy a území při hranicích s Běloruskem a Ukrajinou, kde 28 lesních požárů zničilo 269 hektarů porostů.

Při požáru se mohou radioaktivní částice dostat do ovzduší, tvrdí ekolog Nikolaj Šmatkov z ruské odbočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF).


"Při velkých vedrech se ale uvolňuje. Při zhruba 700 stupních Celsia se cesium vypařuje a způsobuje zvýšené hodnoty radioaktivity. Pro likvidační čety to rozhodně představuje problém," tvrdí odborník poukazující na převážně údajně špatnou výstroj ruských hasičů.

Střední Evropa se prý nemusí bát
Uvolněné cesium může ohrožovat zdraví hasičů, domnívá se Wotawa. Oblast střední Evropy však podle něj ohrožena není. "Nám vlastně žádné nebezpečí nehrozí. V současnosti je nad východní Evropou a Asií rozsáhlá oblast vysokého tlaku. K nám fouká vítr od jihozápadu," vysvětlil expert. I kdyby se vítr otočil, přinesl by už jen značně zředěný mrak prachu a kouře.


"Ale že by to přišlo až k nám, je téměř vyloučené. Na to jsou ty oblasti od Rakouska příliš daleko," řekl Wotawa. Podle něj zbývá doufat, že plameny nezachvátí nějaké jaderné zařízení. Počet požárů i plocha lesů napadených ohněm se však v okolí Moskvy postupně snižuje. Od začátku sezony tam vzplálo více než 26.000 požárů, které postihly 766.000 hektarů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.