Lidovky.cz

Pokání po sto letech: Tokio se omluvilo za okupaci Korejců

Svět

  15:41
TOKIO/PRAHA - Japonský premiér Naoto Kan včera po zasedání vlády přednesl v Tokiu omluvu za utrpení, kterému byli vystaveni obyvatelé Korey během japonské okupace, která v minulém století trvala 35 let, od 22. srpna 1910 do japonské kapitulace v roce 1945.

Japonské pokání – Tokio se kaje za sto let starou koloniální okupaci svého korejského souseda foto: Šimon , Lidové noviny

"Vyjadřují hlubokou lítost a nejupřímnější omluvy za utrpení a nezměrné škody, jež způsobil koloniální režim," prohlásil premiér.

Korejky byly nucenými prostitutkami

V japonských vojenských nevěstincích bylo za druhé světové války na dvě stě tisíc žen, drtivá většina z nich byly Korejky.  

Korejky se sice dočkaly v minulosti slov lítosti ze strany japonských vládních politiků, ale Japonsko i šedesát let po válce odmítá těmto ženám zaplatit odškodnění.

Na Japonsko je ale vyvíjen i mezinárodní tlak – rezoluci, která vyzývá Tokio k řešení tohoto problému, schválil například i Evropský parlament. Část japonských politiků však celou otázku japonské viny zpochybňuje a otevřeně tvrdí, že korejské ženy nebyly oběti, ale obyčejné prostitutky. Pro Korejce naopak tento japonský zločin tvoří nejostudnější kapitolu moderních dějin.

Japonsko a Korea, alespoň tedy Jižní Korea, jsou nejbližší spojenci USA v pacifické oblasti Asie. V mnoha ohledech, vyspělou demokracií i technologickým a průmyslovým zázrakem minulých desetiletí, si jsou Jižní Korea a Japonsko na první pohled velice podobné. Mají však mezi sebou stále ještě ne zcela vyrovnané účty z minulosti, které v mnohém připomínají problémy, jež kvůli nacistickým zločinům leží mezi Německem a jeho sousedy. Především těmi na východ od něj.

Včera udělalo Japonsko další krok k překonání zločinů své militaristické a imperialistické minulosti z první poloviny minulého století. Japonský premiér Naoto Kan se u příležitosti stého výročí okupace Korejského poloostrova omluvil za utrpení, kterému byli Korejci během pětatřiceti let japonské nadvlády vystaveni. "Vyjadřuji hlubokou lítost a nejupřímnější omluvy za utrpení a nezměrné škody, jež způsobil koloniální režim," citovala premiéra francouzská agentura AFP.

Japonské pokání – Tokio se kaje za sto let starou koloniální okupaci svého korejského souseda

"Korejský lid byl zbaven svého státu i své kultury, své hrdosti. Chci se postavit historii upřímně. Chci mít odvahu podívat se na historická fakta, přijmout je s pokorou a čestně přiznat naše vlastní omyly," řekl Kan. "Ti, kdo způsobili toto utrpení, mají tendenci na ně snadno zapomínat, zatímco ti, kdo ho zažili, (zapomenout) nemohou."

Jižní Korea, jejíž obyvatelé čekali na tuto japonskou omluvu dlouhá desetiletí, slova premiéra Kana přivítala s tím, že je to dobrý příslib pro celkové dořešení otevřených otázek minulosti mezi oběma státy.

Korea se měla stát Japonskem
Korejský poloostrov byl během své dlouhé historie předmětem zájmu a často nadvlády obou sousedních asijských velmocí – Číny a Japonska. Japonsko, které v druhé polovině 19. století vsadilo na technologický pokrok, na konci stejného století porazilo Čínu. Korea toho využila ke svému plnému osamostatnění. To však netrvalo dlouho, protože Japonsko si po vzoru evropských velmocí začalo budovat svoji vlastní koloniální říši a Korea byla jedním z prvních cílů.
Když pak v roce 1905 Japonsko přemohlo i carské Rusko, začalo Tokio své koloniální ambice naplňovat. Korea byla nejdříve nucena podepsat s Japonskem "protektorátní smlouvu" a v roce 1905 byl korejský císař Sunžong sesazen a země byla vojensky okupována.
Korea však nebyla v japonském pojetí kolonie evropského stylu, ale spíše území určené k "japonizaci". Japonci do poměrně zaostalé země sice přinesli průmysl, postavili silnice a moderní infrastrukturu, z Korejců se však stali lidé druhé kategorie, byli posíláni na nucené práce. Zvláštní kapitolu represí tvoří odvádění žen do nevěstinců.

Na pokojný pokus Korejců obnovit po ukončení první světové války nezávislost reagovali Japonci s obrovskou brutalitou a po roce 1937 začali s plánem úplné likvidace Korejců jako národa. Byly zrušeny veškeré korejské školy, zakázány všechny noviny a knihy v korejštině, mimo zákon se dostala i korejská kultura jako celek. Tyto snahy ukončila až porážka Japonska, po níž však byla Korea rozdělena na prosovětský sever a proamerický jih.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.