Lidovky.cz

Belgičan zemřel po nákaze bakterií odolné proti antibiotikům

Svět

  16:05aktualizováno  22:10
BRUSEL/SYDNEY - V Belgii zemřel muž po nákaze bakterií nazvanou NDM-1, na kterou nezabírají takřka žádná antibiotika. Informovala o tom dnes agentura AFP, podle níž jde o první zaznamenaný případ takového úmrtí. O dalších třech nakažených dnes informoval odborník v Austrálii, který zároveň vyjádřil obavy z dalšího šíření. O více než 30 případech nákazy ve Velké Británii tento týden informovala tamní odborná média. Všichni nakažení se podrobili lékařskému zákroku v Indii nebo Pákistánu.
Bakterie (ilustrační foto)

Bakterie (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Bakterii zatím podlehl Bruselan pákistánského původu, který zemřel v červnu po návratu z Pákistánu, oznámil dnes podle AFP mikrobiolog Denis Piérard z bruselské fakultní nemocnice AZ-VUB, kde byl muž léčen. V Pákistánu byl hospitalizován s těžkým zraněním nohy po dopravní nehodě a pak byl převezen do Belgie. To už ale prý byl jeho organismus bakteriemi zaplaven.

Podle mikrobiologa univerzity v Lovani byl v Belgii letos zjištěn ještě jeden případ, uvedla AFP bez dalších podrobností.

Tři australští nakažení byli hospitalizováni po návratu z Indie, kde nejméně jeden z nich podstoupil plastickou operaci. Podle šéfa oddělení infekčních nemocí v nemocnici v australské Canbeře tyto případy představují "špičku ledovce".

"Musí jich tu být mnohem víc, protože tuto zvláštní bakterii je těžké odhalit, pokud není k dispozici speciální vybavení," řekl Peter Collignon AFP. Jednoho z Australanů prý léčil sám. Další dva se nacházejí v Novém Jižním Walesu a Queenslandu. "Neléčitelný" zárodek byl objeven v jejich moči a nezpůsobuje jim prý moc potíží.

Indické ministerstvo zdravotnictví dnes podle serveru BBC označilo informace za "zlovolnou propagandu" a hledání senzací. Úředník ministerstva vnitra řekl BBC, že není spravedlivé spojovat výskyt bakterie s Indií a šířit paniku. Indické ministerstvo zdravotnictví uvedlo v prohlášení, že "plazmid" spojovaný s rezistencí na antibiotika je přítomen "v životním prostředí, a může být obecně obsažen v lidských a zvířecích vnitřnostech". "Odmítáme tvrzení, že by indické nemocnice nebyly bezpečné z hlediska péče a to včetně lékařské péče o turisty," uvádí prohlášení.

Několik indických poslanců téma označilo za spiknutí a obvinilo nadnárodní farmaceutické firmy. Podle BBC se v Indii poskytování lékařských zákroků zahraničním turistům rozvíjí a odhaduje se, že zisky se pohybují kolem stovek milionů amerických dolarů.

Podle studie zveřejněné ve středu v britském odborném časopise The Lancet Infectious Diseases byla bakterie NDM-1 zjištěna u 37 britských pacientů, z nichž někteří předtím navštívili Indii a Pákistán, aby podstoupili plastickou či jinou operaci. Objevila se prý již v USA, Kanadě, nebo v Nizozemsku a vědci varovali před jejím dalším rozšířením.

Bakterii v roce 2009 poprvé objevil britský vědec Timothy Walsh z univerzity v Cardiffu u švédského pacienta, který byl předtím hospitalizován v Indii.

NDM-1, jejíž název je zkratkou enzymu, který produkuje, odolává vůči takřka všem antibiotikům včetně těch, kterými se léčí naléhavé případy a závažné infekce. Působí proti ní jen dvě antibiotika a jedno z nich je navíc málo účinné.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.