Lidovky.cz

Kim Čong-il si vyjel se svým obrněným vlakem. Znovu do Číny

Svět

  8:30aktualizováno  10:32
SOUL - Severokorejský vůdce Kim Čong-il odjel do Číny ve svém speciálním opancéřovaném vlaku. S odvoláním na jihokorejský vládní zdroj to uvedla jihokorejská tisková agentura Jonhap.

Kim Čong-il foto: Reuters

Podle analytiků  může návštěva souviset se zářijovým zasedáním Korejské strany práce, na které může být stanoven Kimův nástupce v čele KLDR.

Korejská strana práce je vůdčí politickou silou Severní Koreje, jejímu schválení podléhají nejdůležitější politická rozhodnutí. Analytikové se domnívají, že by strana mohla na svém zasedání příští měsíc zahájit proces, jehož výsledkem bude nástupnictví Kimova nejmladšího syna Kim Čong-una v čele KLDR.

Čtěte také:

Zdroj z jihokorejského ministerstva zahraničí citovaný agenturou Reuters uvedl, že existují důkazy, že s Kimem odjel do Číny i jeho syn. Návštěvu zatím nikdo oficiálně nepotvrdil, podle agentury AP však Kim dnes navštívil školu v čínské provincii Ťi-lin, kterou v letech 1927 až 1930 navštěvoval jeho otec. Návštěvu potvrdili dva tamní učitelé.

Podle Daniela Pinkstona, specialisty na Severní Koreu ze Soulu, existuje mnoho nepřímých důkazů o tom, že v KLDR přišlo předání moci na pořad dne. V Číně může severokorejský vůdce požádat o další ekonomickou pomoc, která by převzetí moci Kim Čong-unem ulehčila. "Severní Korea nepotřebuje požehnání nebo povolení z Číny pro své nástupnické plány, ale Kim může mít pocit, že by měl Čínu o svých plánech informovat," prohlásil Pinkston.

Kim Čong-il, který v roce 2008 utrpěl mozkovou mrtvici, navštívil Čínu již letos v květnu. Setkal se tehdy podle agentury Reuters s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem, obsah jednání žádná strana neupřesnila.

Analytikové řekli, že Kimovým cílem v květnu bylo získat u svého nejbližšího spojence a největšího poskytovatele potravinové, energetické a finanční pomoci politickou ochranu a další humanitární podporu. Špatná ekonomická situace KLDR se v poslední době ještě zhoršila, když OSN zpřísnila sankce vůči severokorejskému režimu po jeho druhém nukleárním testu a po jeho odstoupení od rozhovorů o jaderném programu KLDR.

V poslední době eskalovalo napětí na Korejském poloostrově zejména kvůli potopení jihokorejské válečně lodě, na jejíž palubě zahynulo v březnu 46 námořníků. Podle mezinárodní vyšetřovací komise může ze potopení fregaty severokorejské torpédo, KLDR však svou účast na incidentu rezolutně popírá.

V uplynulých týdnech se uskutečnilo několik jednání severokorejských vojenských činitelů se zástupci OSN v demilitarizovaném pásmu mezi oběma korejskými státy. Jednání však skončila bez konkrétních výsledků.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.