Lidovky.cz

Chávez se obává o moc. A tak slaví ještě před volbami

Svět

  7:00
CARACAS - Minulý týden odstartoval ve Venezuele volební maraton, který vyvrcholí s napětím očekávanými parlamentními volbami 26. září. Ačkoli o jejich vítězi není pochyb, rostoucí nervozita ve společnosti nasvědčuje tomu, že opozice tentokrát nepřijde zkrátka. Očekává se, že by mohla získat až 60 ze 165 křesel Národního shromáždění (AN).

Hugo Chávez při zahájení své kampaně foto: Reuters

Nic však není jisté. Vládní socialisté v čele s prezidentem Hugo Chávezem již několik měsíců mobilizují všechny své síly a chtějí uhájit minimálně dvoutřetinovou většinu dnes bezmála kompletně rudého parlamentu. To vše na pozadí rapidně rostoucí kriminality, potravinového skandálu, ale také diplomatického usmíření se sousední Kolumbií.

Skalní příznivci prezidentovy PSUV pojali minulou středu – první den volební kampaně – jako bujarou oslavu předem vyhraného boje. Její oficiální začátek vyrazily oslavit do ulic Caracasu i dalších měst stovky rudooděnců s volebními transparenty hned po úterní půlnoci. Tradiční nadšený pokřik "Uh...ah, Chávez zůstává! Zvítězíme!" se nesl v rytmu tambores – kreolských bubnů a venezuelských gaitas – tradiční sváteční hudby.

Půlnoční spanilá jízda
Rudá předvolební streetparty ve stylu českého silvestra s notnou dávkouodpálených petard a ohňostrojů se často protáhla až do ranních hodin. "Vůbec jsme se dnes nevyspali, hned po půlnoci začali s odpalováním petard, křikem a až do rána nám bubnovali přímo pod okny," svěřuje se Mauru, obyvatelka lidové čtvrti Candelaria v Caracasu. Jedním z typických znaků venezuelských socialistů a jejich četných stoupenců je totiž překvapivá schopnost mobilizovat masy a probouzet v nich většinou nefalšované revoluční nadšení. To se potvrdilo i minulý týden, kdy tisíce nejzapálenějších stoupenců po celé zemi uposlechly výzvu prezidenta Cháveze a oddaly se bujarým oslavám.

Hugo Chávez při slavnostním zahájení výstavby nové továrny

Prezident, který je pro mnohé tváří i srdcem socialistické strany PSUV, si tak i dnes udržuje solidní podporu především v lidových městských čtvrtích a na venkově. "Já jsem chávista," říká Fernando, obchodník s rybami obědvající v jedné ze sítě socialistických restaurací Arepera Socialista zřizovaných vládou. Zde je možné koupit arepu – plněnou placku z kukuřičné mouky – za polovinu tržní ceny. "My vyhrajeme, protože jsme ve většině, Chávez je velmi oblíbený. Dal nám dobrou zdravotní péči, Mercal (síť obchodů s dotovanými potravinami) a hlavně vzdělání. Díky vládním misím dneska může studovat každý. Analfabetismus už neexistuje," vysvětluje.

Volby nanečisto
Venezuelské volební přípravy mají i další zvláštnost. Tou je tradiční volební simulace, kterou letos stejně jako v šesti předchozích letech zorganizovala Národní volební rada (CNE) a jejímž smyslem je prověřit funkčnost volebních automatů a celého informačního systému. Kromě toho slouží nácvik k šíření voličské osvěty. Občanům umožňuje vyzkoušet si nanečisto průběh volebního dne se vším všudy. Některým vyvoleným se tak minulou neděli poštěstilo nezávazně "odvolit".

Velkou slabinou simulace je ale skutečnost, že CNE otevřelo veřejnosti pouze necelých 0,5 procenta volebních místností v zemi. Příležitost "volit" tak měla jen hrstka občanů. Navíc v současné vypjaté předvolební atmosféře se ani vzorek 52 místností neobešel bez incidentů. Chávisté totiž událost pojali jako další příležitost k revoluční propagandě, a v několika frontách před volebními místnostmi tak došlo k ostrým slovním přestřelkám mezi opozicí a socialisty. Přesto vládní CNE hodnotila celý experiment jako úspěšný. Cilia Flores, šéfka parlamentu, jej dokonce nazvala "nácvikem vítězství". Opozice však její nadšení nesdílí, a naopak tvrdě odsuzuje jak nepříjemné útoky na své tři kandidáty, tak velmi nízký počet veřejnosti otevřených místností.

"Lid zákonodárcem"
Socialistická PSUV vede letošní volební kampaň pod heslem "Lid zákonodárcem" (El pueblo legislador). To není v kontextu rozšiřování struktury lidových komun coby paralelní státní správy ničím překvapivým. Velká část nižší třídy totiž slyší právě na témata spojená s prohlubováním podílu na místní správě, kterou si vykládá jako způsob své integrace do systému. Společenské zařazení je věcí, které jí bylo předchozími vládami dlouho upíráno.

Anabel, mluvčí komunální rady v Cabure, vesničce ve státě Falcon, je s rozšiřováním přímé demokracie spokojena: "Vláda nám dává vlastní rozpočet na projekty, které si odhlasujeme. Zasedání komunální rady a hlasování se může zúčastnit úplně každý. V naší vesnici se však přesto setkáváme spíš s nezájmem, jedná nás vždy tak osm stále stejných lidí."


Opozice, jejíž strany se letos spojily do volebního bloku La Mesa de la Unidad Democrática, stavěla až doposud především na permanentní tvrdé kritice režimu. Předně odsuzuje fatální selhání vlády v aféře s tunami zkažených potravin a ve zvládání energetické a ekonomické krize.

Kritiku si vysloužily také jarní kontroverzní změny v rozložení volebních obvodů jasně znesnadňující vítězství opozice v osmi z postižených federálních států. V posledních týdnech se k těmto tématům přidaly nárůst kriminality, ale i obvinění z porušování volebního zákona socialisty. Opozici se nelíbí užívání veřejných prostředků na rudé předvolební akce ani s ním související nedodržení zákonem stanoveného období určeného pro kampaň. Jeho začátek připadl až na 25. srpna, zatímco PSUV se dostávalo v uplynulých měsících ve státních médiích prakticky neomezeného prostoru. A to hlavně díky řečnické aktivitě jejího lídra – prezidenta Cháveze.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.