Lidovky.cz

Politika? Děti, zbraně a Ježíš. Palinová a spol. verbují voliče

Svět

  7:00
WASHINGTON/PRAHA - Američané půjdou v listopadu k volbám. Hnutí Tea Party maskuje verbování voličů sérií shromáždění, jejichž účastníci si prý jen připomínají „americké hodnoty“.

Sarah Palinová foto: Reuters

"Myslím, že se v listopadu dočkáme pořádných změn," citoval deník The New York Times Ricka Majorse, jednoho z účastníků víkendového shromáždění hnutí Tea Party ve Washingtonu. V listopadu čekají Ameriku tzv. midterm elections neboli volby do Kongresu a Tea Party, která se na politické scéně etablovala teprve před rokem, má ambice v nich triumfovat.

Víkendové shromáždění každopádně ukázalo, že se hnutí i po roce daří táhnout davy – do metropole se sjelo přinejmenším na 100 tisíc lidí (organizátoři si nadsadili a rozhlašovali, že jich bylo půl milionu, ale pravděpodobnější je první údaj, s kterým přišla většina médií).

Majors zosobňuje typického stoupence Tea Party, jako elektrikář patří k tzv. modrým límečkům aneb lidem, které živí manuální práce. Tihle Američané hledají uplatnění čím dál obtížněji – výroba se už pěknou řádku let přesouvá ze Spojených států do zahraničí, nejčastěji do Číny, anebo, v důsledku ekonomické krize, úplně končí. Řadu z nich přivedl k Tea Party pocit zklamání z politiky prezidenta Baracka Obamy, který slíbil, že s nezaměstnaností zatočí.Sarah Palinová

Hnutí s nimi šikovně manipuluje, což ostatně dokázalo i víkendové shromáždění ve Washingtonu. Navenek nejde o politiku, lídři Tea Party dokonce bazírují na tom, že nemají s profesionálními politiky nic společného – distancují se od nich jako od těch, kterým není radno věřit, protože snadno mění názor. Sérii mítinků, mezi něž se řadí i shromáždění ve Washingtonu, svolávají oficiálně proto, aby si hromadně připomněli "základní americké hodnoty".

O víkendu si tak připomněli výročí slavného projevu aktivisty Martina Luthera Kinga nazvaného "I Have a Dream", který černošský kazatel přednesl při tzv. pochodu na Washington v roce 1963.

I Sarah Palinová, bývalá guvernérka státu Aljaška, která se před dvěma lety angažovala v předvolební prezidentské kampani republikána Johna McCaina, v sobotu zdůrazňovala, že se shromáždění ne účastní jako politička, nýbrž jako "matka vojáka" (její nejstarší syn odsloužil rok v Iráku). Odkazovala tím k mottu mítinků, které v rámci "tradičních hodnot" oslavují i válečné veterány.

"Je to pan učitel"

Aby dokázali, že jim skutečně nejde o politiku, vyzývají lídři hnutí účastníky shromáždění, aby s sebou nebrali žádné transparenty. "Problém je v tom, že tam pak na pódiu řeční lidi, kteří jsou s politikou více méně provázaní," řekl deníku The Washington Post kongresman za Demokratickou stranu Chris Van Hollen. "Je to neskrývaná politická kampaň."

Sami účastníci mítinků to tak nevidí. "Přijela jsem hlavně proto, abych na vlastní oči viděla Glenna Becka," řekla novinářům jednačtyřicetiletá Catherina Wojtowiczová. Na sobě měla tričko hlásající heslo "Děti, zbraně, Ježíš", které odkazuje k tradičně konzervativním postojům zakazujícím potraty a obhajujícím držení zbraní. Rozhlasový a televizní moderátor Glenn Beck, jinak ideolog hnutí Tea Party (viz článek vpravo), je podle ní spíš "pan učitel".
"Mluví skutečně k vám, ne na vás," pokoušela se vysvětlit, co tím míní. "Jeho řeč vás vzdělává."

Přestože Beck popírá, že má vyšší ambice, a skromně říká, že jsou "chytřejší", kteří by byli lepším prezidentem než on, lidi táhne. A všichni ti, kteří se účastní jeho mítinků, půjdou v listopadu volit; alespoň to dnes slibují s tím, že to "konečně Washingtonu spočítají". A vybírat budou z kandidátů, které doporučí Beck nebo Palinová. Na Aljašce se tak už teď těší velké popularitě třiačtyřicetiletý veterán z první války v Perském zálivu Joe Miller, kterého tlačí na post senátora právě Palinová.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.